piatok 31. mája 2013

Čo je to Toor dal?

Pôvodom pochádza Toor dal - Holubí hrach z východnej časti Indie. Keď sa prvýkrát dostal tento druh hrachu do Európy, nazvali ho Kongo pea. Prostredníctvom obchodu s otrokmi sa dostal až na americký kontinent.


IMG_7433


Holubí hrach je vyváženou potravinou pre ľudí. Sušený hrach sa môže dať krátko naklíčiť. Klíčenie zvyšuje stráviteľnosť sušeného holubieho hrachu vďaka zníženiu nestráviteľných cukrov, ktoré by inak zostali vo varenom sušenom hrachu.
Holubí hrach je významným zdrojom bielkovín, preto je dôležitou zložkou v strave vegetariánov v Indii. V regiónoch kde rastie, sa čerstvé mladé struky jedia ako zelenina, sú súčasťou jedla nazývaného Sambar.
Výživa:

Holubí hrach obsahuje vysoké množstvo bielkovín, ktoré majú stavebnú, ochrannú, regulačnú a mnohé ďaľšie funkcie a predovšetkým veľké množstvo aminokyselín.

z minerálov je to:
  • draslík - udržuje správny krvný tlak a funkciu srdca
  • fosfor - je dôležitou súčasťou štruktúry kostí, zubov a membrán.
  • magnézium - pomáha udržať správnu funkciu svalov a nervov, pravidelný rytmus srdca a pevné kosti. Tiež je dôležitý pre metabolizmus a pri syntéze proteínov
  • vápnik - je jedným z najdôležitejších minerálov v tele. Je základom zubov a kostí. Je nenahraditeľný pre funkciu buniek, svalové sťahy, prenos nervových impulzov a zrážanie krvi.
  • mangán - je potrebný pre metabolizmus bielkovín, tukov, k regulovaniu hladiny cukru v krvi, zdravú nervovú sústavu a odolný imunitný systém

z vitamínov obsahuje najviac kyseliny listovej - je najdôležitejšia pred a počas tehotenstva, pri dialýze obličiek a pre ľudí trpiacich ochorením pečene 


Na rozdiel od dospelých semien, nezrelé semená majú nižšie nutričné hodnoty. Nezrelé semená však obsahujú veľké množstvo vitamínu C (39 mg na 100 gporciu) a majú tiež o niečo vyšší obsah tuku. Obsah bielkovín v nezrelých semenách je tiež vyšší.


IMG_7436


Ako variť Toor dal bez tlakového hrnca:
Strukovinu prepláchneme pod tečúcou vodou. Namočíme v čistej vode na 1-2 hod. 
Do hrnca dáme vodu - dvojnásobok množstva strukoviny. Teda ak máme 100ml strukoviny, použijeme 200ml vody. Varíme na stredne silnom ohni, hrniec nezakrývame, pretože by nám vykypela pena, ktorá sa formuje počas varenia. Strukovinu varíme približne 30 - 40 minút, dĺžka času záleží na tom, čo chcete variť. Či je strukovina uvarená otestujeme tak, že ju vezmeme do prstov a palcom a ukazovákom skúsime roztlačiť. Tak ucítime aká mäkká je.
Penu, ktorá sa počas varenia vytvára ja odoberám preč.


Ako variť Toor dal v tlakovom hrnci:
Strukovinu si nemusíte vopred namáčať. Ale ja odporúčam aspon na pol hodinky, kvôli plynatosti strukovín. Prepláchnutú strukovinu dáme do tlakového hrnca, pridáme na 100ml strukoviny 200-250ml vody. Ak na chvíľku strukovinu namáčame, pridáme len tých 200ml vody. Toto množstvo strukoviny varíme 5-10 minút od natlakovania (alebo 3-4 zapískania ventilu). 


Niekoľko rád:
Strukoviny vždy zlejeme z vody, v ktorej sa máčali a varíme ich v novej, čistej vode. Takto varené strukoviny nikdy nesolíme.
Čím dlhšie necháte strukoviny máčať pred uvarením, tým menej plynatosti vám spôsobia. Plynatosť znížime aj tak, že do vody, v ktorej sa strukovina varí pridáme napríklad bobkový list, niekoľko feniklových semienok alebo kúsok čerstvého zázvoru.
Zberanie peny pri varení nie je povinné. Ak cheme predísť jej tvorbe, môžeme pridať do vody, v ktorej sa strukoviny varia kvapku oleja.

Zdroje informácií:

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára