28.4.2014 sme v rannych hodinach dorazili do mesta Hospet. Ubytovali sme sa v peknom hoteli Malligi, kde sme si objednali auto so soferom a sprievodcom a po hodinovom odpocinku sme okolo 10 hodiny rano vyrazili na celodenny vylet.
Hampi je jednym z miest svetoveho dedicstva UNESCO. Nachadza sa v Indii v blizkosti mesta Hospet v state Karnataka. Dominantou je aj rieka Tungabhadra, kde su skalnate kopce, ktore ukryvaju tiez ruiny. Zazitkom je urcite plavba v okruhlom prutenom kosi po tejto rieke. Ponukaju sa nadherne scenerie, skalnate steny, nekonecny pokoj, spev vtactva... vasa dusa bude od pocitu stastia vo vas spievat. Na kazdom kroku tu najdete nieco uchvatne, dych vyrazajuce; stavby, ktore vas vnesu do minulosti a vy si zacnete predstavovat ako mesto vyzeralo kedysi, ako v nom zili ludia a zrazu sa citite celkom mimo reality. Aspon na mna takto zaposobilo Hampi. Vzalo mi dych... a prenieslo ma v case.
Hampi prinasa svedectvo o zaniknutej civilizacii hinduistickeho kralovstva Vijayanagar (1336 - 1646), ktore dosiahlo svoj vrchol pocas vlady krala Krishnadevaraya (1509 - 1529). Hlavnym mestom kralovstva bolo mesto rovnakeho mena - Vijayanagar (mesto vitazstva). Kral Krishnadevaraya aj jeho predchodcovia postavili chramy a palace v juhoindickom (dravidsom) style. Mesto padlo v roku 1565 vo vojne s dekkanskymi sultanmi a nasledne bolo znicene.
Povodne Hampi bola mala dedinka, ktora sa nachadzala v blizkosti chramu Virupaksha a ktora v obdobi kralovstva pravdepodobne neexistovala. Hampi bolo zname obchodom s bavlnou a korenim bolo jedno z najkrajsich miest stredoveku. Chramy Ramachandra (1513) a Hazara Rama (1520) su jednymi z najpozoruhodnejsich stavieb v Indii. Okrem chramov sa tu nachadzaju komplexy kralovskych a verejnych budov (Elephant stables, Queen’s bath, Lotus Mahal, bazary, trhy), svatyne, stlpove haly, brany a vodohospodarske stavby.
Vittala chram (chram zasveteny Vithalovi - juhoindicka podoba Krishnu - Vishnu) je najznamejsia, najviac zdobena stavba a predstavuje vrchol chramovej architektury mesta Vijayanagar . Jedna sa o chram so sprievodnymi budovami ako je Kalyan mandapa (marriage hall), Stone chariot (kamenny voz) a Musical hall (hudobna hala). Chramy su zdobene podobiznami hinduistickych bozstiev a roznymi obrazmi zo zivota ako je napriklad skupina obchodnikov. Vacsina stavieb v Hampi su z miestnej zuly, palenych tehal a vapennej malty.
Architektura vo Vijayanagar je znama prvkami Indo - islamskej architektury, prikladom su Queen’s bath, Elephant Stables , Lotus Mahal.
Odporucam na Hampi vyclenit si minimalne jeden cely den, nadsencom aj 2 - 3 dni. Stravite tam minimalne 6 az 7 hodin. Takze pribalit pitnu vodu, klobuk proti slnku a dobre topanky (ktore si pred Virupaksha chramom musite vyzut!)
A tu je niekolko pamiatok, ktore sme si pozreli my...
Vstupom do Hampi je Talarigatta gate.
Od Talarigatta brany sa mozete zviezt autickom k chramovemu komplexu Vittala. Tu treba zaplatit vstupne. Miestny clovek plati 10 rupii a cudzinci 250 rupii. Deti mali vstup zdarma. Zda sa mi to diskriminujuce, pretoze vyssiu ciastku pytali len od ludi bielej pleti a Indov nijako nekontrolovali. Teda ind s americkym pasom plati tiez len 10 rupii, aj ked je to vlastne zahranicny turista.
.. nuz ale nekazme si nasledujuce obrazky polemizovanim o vstupnom.
Vittala chram je architektonicky skvost Hampi. Vittala, po ktorom je chram pomenovany, je forma Boha Vishnu. Chram bol postaveny v 15. storoci nasho letopoctu. Mozete dokonca vidiet pozostatky mestecka zvaneho Vittalapura, ktore existovalo okolo tohto chramoveho komplexu. Pychou Vittala chramu su impozantne stlpove haly a Kamenny voz. Saly su zdobene mnozstvom soch na obrovskych zulovych stlpoch.
Stone chariot |
Kalyan mandapa - marriage hall. |
Pohlad na Musical hall. Tenke stlpy po tuknuti prstom vydavali tony - hudbu. Tukanie na ne je vsak dnes zakazane, pretoze ludia do nich buchali kadecim a stlpiky poskodili. |
Chramovy komplex Vittala. |
Obchodnici. |
Za Sanabkou je Musical hall. |
Tu ma zaujal medzi vsetkymi hinduistickymi svatymi obraz Budhu. |
Od chramoveho komplexu Vittala sme pomalicky prechadzali k rieke Tungabhadra. Pocasie nam prialo, pretoze bolo troska pod mrakom a slnko nas celkom nenicilo. A samozrejme nas na kazdom useku zachranili predajci kokosovej vody. Hlavne mladsia dcerka, ktora ju miluje a ktoru chramy prilis nebavili po prezreti kazdeho miesta vykukala kokosy.
Pri jednom takom „kokosovom“ stanovisku sme si pozreli King’s balance – kralovsku vahu, kde sa kral vyvazoval zlatom.
Niekolko metrov za kralovskou vahou sme dorazili k brehu rieky Tungabhadra, kde sme nastupili do okruhleho pruteneho kosa a plavili sa po rieke az k Hanumanovmu chramu. Brehy rieky tvorili obrovske kamenne steny, kde mozete tiez vidiet ruiny. Naskytne sa vam nadherny pohlad na pokojnu krajinu a nechate sa unasat prudom (a kormidelnikom).
Hampi sa nachadza na pravom brehu rieky. Rieka Thungabadra vznikla spojenim dvoch riek, Tunga a Bhadra. Rieka sa vyuzivala na vystavbu zavlazovacich kanalov a akvaduktov. Mnohe kanaly z tohto obdobia sa stale vyuzivaju na zavlazovanie okolitej polonohospodarskej oblasti. Staroveky nazov rieky bol Pampa. Podla legendy Pampa (dcera Boha Brahma - boh stvorenia) prejavila oddanost Bohovi Shiva (Virupaksha). Ten sa s nou zato ozenil a prijal meno Pampapati (znamena manzel Pampi, doslova Pan Pampi). Nazov pre Hampi ma povod v mene Pampa – manzelky Boha Shivu. Na brehu rieky je preto mozne vidiet mnohe svatyne spojene s Bohom Shiva.
Pri Hanumanovom chrame sa opat mozete osviezit vodou z kokosovych orechov.
Dalsim chramom je Virupaksha temple. Virupaksha chram je najstarsim a hlavnym chramom v Hampi. Nachadza sa na juznom brehu rieky Tungabadra. Tato oblast vseobecne bola vyznamnym putnickym centrom pre ctitelov Boha Shivu. V priebehu storoci sa chram postupne rozsiril a vznikol rozlahly komplex s mnohymi svatynami a stlpovymi halami. Ked kracate smerom k chramu na pravej strane mozete vidiet stary Hampi Bazaar. V komplexe sa nachadza tiez slon, ktory vam za 10 rupii da chobotom pozehnanie (teda plasne vas po hlave). No z toho som mala skor pocit lutosti, pretoze slon bol retazou uviazany v malom priestore, co musi byt pre takeho velkeho tvora hrozny zivot. Ale pre pozehnanie sme si boli, pretoze pre deti to bol zazitok vidiet slona v takej blizkosti a mat moznost dotknut sa ho.
Od Virupaksha chramu sme sa dalej presuvali autom. Prvou zastavkou bola velka socha Ganesha.
Dalej sme presli k Badavi Linga. Najvacsi Linga vyrobeny z monolitu v Hampi. Nachadza sa hned vedla Narasimha sochy. Linga je umiestneny vo vnutri komory s otvorom. Blizsi pohlad odhali tri oci (zobrazuju tri oci Boha Shiva) vyrezane do tohto monolitu. Komora, v ktorom je Linga umiestneny je vzdy naplnena vodou, pretoze nou preteka kanal. Podla hinduistickej mytologie bola rieka Ganga prenesena z neba na zem, aby uhasila sucho. Ale rieka bola taka silna, ze by mohla rozdelit krajinu na dve casti, ak by spadla rovno na zem. Boh Shiva preto suhlasil, aby spadla na jeho rozcuchane vlasy, cim pomohol rieke dopadnut na zem hladko, po jeho vlasoch. Preto v chramoch Boha Shivu mozete vidiet nadobu zavesenu nad Linga, z ktorej kvapka voda.
Hned vedla Badavi Linga sa nachadza socha Ugra Narasimha (doslovny preklad je strasny Narasimha). Jedna z najzaujimavejsich soch, ktore som v Hampi videla. Mozno prave kvoli tym vystupujucim ociam, ktore mali posobit desivo, no pri tom usmeve to bolo skor komicke.
Narasimha (znamena napoly clovek – napoly lev v miestnom jazyku) je jednym z desiatich vteleni Boha Vishnu. Povodna socha obsahovala obraz Bohyne Lakshmi - manzelky Boha Vishnu, sediacej na jeho kolenach. Dnes ju tam vsak neuvidite, pretoze socha je poskodena.
Market – trh.
Daslou zastavkou bol Podzemny chram Boha Shivu.
Od Shivovho podzemneho chramu sme pokracovali k Lotus Mahal. Naco presne Lotus Mahal sluzil nie je presne zname. S najvacsou pravdepodobnostou to bol spolocensky priestor pre zeny kralovskej rodiny. Je znamy tiez pod menami Chitragani Mahal alebo Kamal Mahal. Stavba je z vapennej malty a tehal. Stavba pripomina lotosovy pucik, od toho je odvodeny jej nazov. Je postavena v indo-islamskom style, kde obluky su zdobene islamskym stylom a strecha je v hinduistickom style. Okolo Lotus Mahal je velky travnik, kde je navsetvnikom dovolene posediet si a odpocivat.
Kusok od Lotus Mahal sa nachadzaju Elephant stables. Jedna z mala najmenej znicenych stavieb je oblubenou turistickou atrakciou. Tato budova s radom klenutych komor bola pouzivana k "zaparkovaniu" kralovskych slonov. Je tu vidno 11 vysokych komor, niektore z nich su vzajomne prepojene.
Od Elephant stables sme pokracovali k nadherne zdobenemu Hazara Rama chramu, ktory vam povie pribeh. Pribeh znameho indickeho eposu Ramayana. Tento chram sa nachadza v srdci kralovskeho uzemia. Bol to sukromny chram pre krala a kralovsku rodinu. Chram dostal svoj nazov Hazara Rama (Rama tisicich podob) Temple vdaka mnozstvu panelov zdobiacich steny chramu, ktore znazornuju epos Ramayana. Uvidite tu obrazy sprievodu slonov, koni, vojenskych kontingentov, tancujuce zeny. Interier chramu je bez ozdob, s vynimkou styroch ozdobne vyrezavanych stlpov v strede.
Od Hazara Rama chramu sme sa presunula na kralovske uzemie. Tu sme mohli vidiet domyselne vybudovany privod vody, kamenne Thali (taniere) a Stepped tank (Pushkarani). Pushkaranis su posvatne nadrze spojene s chramami. Nadrze sluzia pri ritualnych a funkcnych aspektoch chramu. Stepped tank nepatri ku ziadnemu chramu, ale aj napriek tomu je jednou z najoblubenejsich atrakcii v tejto oblasti.
akvadukt |
Dalej v tejto kralovskej casti mozete vidiet Mahanavami dibba. Je to najvyssia stavba v tejto oblasti. Z dialky vyzera ako obycajny zvyseny stvorcovy podstavec. Ked vsak pridete blizsie uvidite detaily stavby. Cela konstrukcia je vyhotovena v troch vrstvach. K dispozicii su dve schodiska, ktore vedu na vrchol. Predne je zdobene, na oboch stranach uvidite rezby slonov, koni a rad dalsich veci. Kral Krishnadevaraya postavil tuto stavbu ako pamiatku na vitazstvo nad Udaygiri. Archeologovia sa domnievaju, ze tato stavba podstupila vylepsenia postupne ako sa dostavali k moci dalsi vladcovia. Kral pouzival tuto stavbu na pozorovanie armady pri pochodovani, pri vojnovych hrach, pri vodnych sportoch, pri prehliadke kralovskych zvierat, pri hudobnych vystupeniach a tiez pri oslavach Navrathri. Pre krala to bola udalost na preukazanie imperialne okazalosti a moci.
A poslednou nasou zastavkou v Hampi boli Kralovnine kupele – Queen’s bath. S najvacsou pravdepodobnostou to bol komplex urceny na kralovske radovanky.
Cely objekt ma verandu a v strede je nieco ako rybnik – nadrz. Do nadrze smeruju mnohe balkony. Voda je privadzana do nadrze akvaduktom – kamennym kanalom. Balkony su zdobene malymi oknami. Cely bazen je pod holym nebom. Predstavte si v nadrzi vodu, ktora je prevonana vonavkou a cerstvymi kvetmi. Na jednej strane nadrze je schodisko, kadial bol pristup do „bazena“. Kedze bazen je otvoreny nebu, pravdepodobne bol zatieneny latkami, ktore boli ponad nadrz natiahnute, aby vytvorili tien.
Bohuzial ludia (ako vsade na svete) pamiatky znehodnocuju a cely obraz mi kazila stena, kde navstevnici Hampi vyryli svoje mena. Pri Queen’s bath sa nachadza aj mala zahrada, ktora sluzila na pikniky.
A tu sa nasa navsteva Hampi konci. Cestou do hotela som bola plna zazitkov a citila som sa cerstvo zalubena. Zalubena do minulosti, zvedava vidiet to nazivo, tulat sa trhoviskom v tom case... Hampi su nadherne a ak budete mat moznost ist do Indie, nenechajte si tento historicky skvost ujst. Je to laska na prvy pohlad.
Informacie v texte som cerpala z toho, co nam porozpraval sprievodca, nieco som nasla na internete a konecnu verziu som konzultovala s doc. Dusanom Deakom, PhD. (co sa tykalo historickych faktov). Za jeho poznamky a opravy mu dakujem.
Informacie v texte som cerpala z toho, co nam porozpraval sprievodca, nieco som nasla na internete a konecnu verziu som konzultovala s doc. Dusanom Deakom, PhD. (co sa tykalo historickych faktov). Za jeho poznamky a opravy mu dakujem.
Video.
naozaj nadherny clanok, citit to zalubenie z kazdeho slova ;) a aj celkom narocny na citanie, je v nom vela zaujimavych faktov. a v spojeni s vasimi fotkami nadherne!!! velka vdaka za vsetku tu pracu, ktoru my nevidime, ale mozeme si ju uzit pri citani a samozrejme za zdielanie Miska!
OdpovedaťOdstrániťDakujem, som velmi rada, ze sa paci :)
Odstrániťmoc dekuji za clanek
OdpovedaťOdstrániťJa dakujem za zaujem :)
OdstrániťZaujímave, tešime sa na ďalšie časti (pokiaľ ešte nejaké budú). Bea
OdpovedaťOdstrániťBudu a dakujem :)
OdstrániťMoc pjekny clanocek, dakujeme! :-D
OdpovedaťOdstrániťTos, aj ja dakujem :)
Odstrániťkrásný článěk, byli jsme tam 2 roky zpět a hned se mi vybavily všechna místa..hned bych se vrátila. My jsme byli v Hampi hlavně za účelem lezení po šutrech teda :)
OdpovedaťOdstrániťMyslim, ze na deti by bolo lezenie uz moc :) Boli sme tam v zlom rocnom obdobi, bolo velmi horuco. Ale bohuzial toto je obdobie, ked mame letne skolske prazdniny, takze musime ist v tom horku. No tiez dufam, ze sa tam este niekedy pojdem pozriet, lebo sme nevideli uplne vsetko.
OdstrániťMiska jednym slovom uchvatneeeeeee....vsetko...... fotky, tvoj opis a tie nadherne miesta, co ste navstivili....velmi mi to pripomenulo v urcitych veciach moju nedavnu navstevu Indie :)
OdpovedaťOdstrániťDakujem Adrika. Vidis, musis sa do Indie este vratit :) este Hampi navstivit!
Odstrániť