Už dávnejšie som našla tento spôsob výroby indického syra Paneer (Panír) na internete a mám ho už veľakrát odskúšaný. Paneer sa dá pripraviť na veľa chutných spôsobov. Obyčajne si ho predpripravím a zamrazím; spotrebujem do 2 týždňov najneskôr.
ČO POTREBUJETE:
1 a 1/2 litra plnotučného mlieka
4 - 5 lyžíc šťavy z citróna
(alebo 1/4 hrnčeka bieleho jogurtu - dahi)
AKO POSTUPOVAŤ:
Použijeme plnotučné mlieko, najlepšie takéto sáčkové, čo nemá až takú trvanlivosť ako krabicové, lebo zo skúsenosti viem, že z krabicového veľa paneeru nedostaneme, pravdepodobne je poriadne riedené vodou.
Mlieko vylejeme do hrnca a zhrievame na silnom ohni. Nesmie sa začať veľmi silno variť. Hneď ako uvidíte, že sa mlieko začalo poriadne zahrievať oheň stiahneme na najslabšiu silu a pridáme citrónovú šťavu (najprv len 4 lyžice) a miešame na miernom ohni.
Keď sa mlieko začne zrážať, chvíľočku ešte nad miernym ohňom miešame a potom oheň celkom vypneme a ďalej miešame, až kým sa mlieko celkom nezrazí a oddelí sa srvátka.
(Ak by sa mlieko nezačalo ani po chvílke zrážať pridáme ešte 1 lyžicu citrónovej šťavy a miešame na miernom ohni až do zrážania.
Nachystáme si buď tenkú bavlnenú látku (gázu), ktorú rozložíme do hrnca alebo obyčajné sítko a misku, na ktorú si položíme sítko. Zrazený paneer so srvátkou do nich vylejeme a paneer, ktorý sme do sítka (látky) zachytili vykúpeme v čistej studenej vode, aby sme z neho vyplavili prebytočnú kyslosť z použitého citróna.
(Ak by sa mlieko nezačalo ani po chvílke zrážať pridáme ešte 1 lyžicu citrónovej šťavy a miešame na miernom ohni až do zrážania.
Nachystáme si buď tenkú bavlnenú látku (gázu), ktorú rozložíme do hrnca alebo obyčajné sítko a misku, na ktorú si položíme sítko. Zrazený paneer so srvátkou do nich vylejeme a paneer, ktorý sme do sítka (látky) zachytili vykúpeme v čistej studenej vode, aby sme z neho vyplavili prebytočnú kyslosť z použitého citróna.
Dobre ho vyžmýkame a preložíme do formičky s dierkami, ktorú si postavíme nad misku. Poriadne ho popritláčame, aby sme ešte vytlačili prebytočnú tekutinu a zároveň vytvarovali a necháme ho tak stáť asi 3 až 4 hodiny. Prebytočná tekutina ešte odkvapká a paneer zostane pevný a elastický. Občas ho ešte popritláčame počas státia.
Odporúčam si Paneer pripraviť deň vopred. Keď je odležaný v chladničke lepšie sa krája, nerozpadáva sa a drží tvar. Keď ho dávate do chladničky dobre ho zabaľte, inak by vám oschol a oschnutá časť by bola nechutná a tvrdá.
Takúto formičku používam. Je to akurátna veľkosť na paneer z 1 a 1/2 litra mlieka.
Chtěla jsem se zeptat jaké mléko na paneer používáte. Zkoušela jsem ho udělat z klasického polotučného, ale nepovedlo se. Díky
OdpovedaťOdstrániťAhoj Lucie, plnotucne kravske mlieko pouzivam. Ako sa nepodarilo? Co sa s mliekom stalo?
OdpovedaťOdstrániťMálo se vysráželo, v podstatě se udělalo jen pár cucků a jinak nic. Zkoušela jsem ještě přidat citron a zahřívala, ale nepovedlo se.
OdpovedaťOdstrániťZalezi od kvality mlieka. Tiez sa mi to obcas stane, ked je pravdepodobne mlieko prilis zriedene a odtucnene. Skus to s plnotucnym alebo ak mas moznost s domacim kravskym. A zahrievanie tiez trocha trva, treba trosku trpezlivosti. Ale asi to bolo u teba kvalitou mlieka.
OdpovedaťOdstrániťAsi ano, když píšeš, že také používáš polotučné. Zkusím to s čerstvým tučnějším mlékem. Díky za odpovědi :o)
OdpovedaťOdstrániťNie, nie polotucne; plnotucne mlieko treba pouzit. S mliecnymi vyrobkami je to trosku tazke :) ale treba skusat, az kym sa to nepodari a potom uz to pojde. Tak nabuduce to dufam dobre dopadne.
OdpovedaťOdstrániťNo vidíš, už ani číst neumím :o) Zkusím to a napíšu, jak jsem dopadla, ale tentokrát snad už lépe.
OdpovedaťOdstrániť:)
OdpovedaťOdstrániťDnes jsem to zkoušela znovu a povedlo se :o)
OdpovedaťOdstrániťSuper! Som rada :)
OdpovedaťOdstrániťMiška, ja som použila mlieko rovno od kravy a paráda!!! Len dneska som skúsila z kozieho a nič....som tam dala kopu citrónu a nič sa nedeje.
OdpovedaťOdstrániťJa som robila len z kravskeho a byvolieho...s tym kozim to veru neviem ako to je.
OdpovedaťOdstrániťĎakujem za odpoveď, som sa ani nepodpísala :(, inak výborný blog!!! Každý deň chodím pozerať, či niečo pridáš. Pred pár rokmi sme boli v Indii a veľmi mi potom chýbalo to jedlo, no a ty si mi umožnila si to dokonca samej pripraviť. Len tak ďalej! A výborne nafotené jedlá. Sandra.
OdpovedaťOdstrániťDakujem Sandra :) Pokracovanie blogu najdes tu www.ssalonis2.blogspot.com
OdpovedaťOdstrániťtak jsem ho dnes udělala z plnotučného mléka a povedlo se! ještě jsem neochutnala protože se odkapává ale vypadá dobře! dky za oba tvoje blogy!! mám ráda indickou kuchyni :)
OdpovedaťOdstrániťSuper :) ja som ho tiez dnes robila, zajtra chcem robit Paneer makhani. Je dobre robit ho den vopred a nechat zabaleny odlezat v chladnicke.
OdpovedaťOdstrániťMiska, ja som si vcera kupila mlieko z automatu, malo by byt plnotucne a kravske a skusala som robit. Robila som naraz z 2 och litrov, vsetko islo OK, len som musela dost dlho zahrievat. Je mozne, ze z tohto mnozstva mlieka mam iba 220 g syra? Tebe z litra vyjde ake mnozstvo?
OdpovedaťOdstrániťLucy
Lucy, z litra mlieka mam hrudku do dlane. Neviem kolko vazi, nemam kuchynsku vahu, takze s tym neporadim. A ano, mlieko sa dlhsie zahrieva, pretoze treba davat pozor aby nevarilo.
OdpovedaťOdstrániťNo, tak to vyjde veeelmi malo, uz sa necudujem, ze syr je taky drahy :-( Moja hrudka je vacsia ako do dlane, tak to sedi. Ja som sa zlakla, ze som nieco urobila zle.
OdpovedaťOdstrániťL.
nuz tak moja mama kedysi robila doma tvaroh ... takže paneer je vlastne tvaroh ... a to co sa vyzraza je tuk ... takze z polotucneho by ma ani nenapadlo to robit
OdpovedaťOdstrániťhttp://www.labuznik.com/recipe.php?ID=15667
a tu pise ze nerobit ani z trvanliveho
a este do mlieka prida smotanu
No ved ja pisem, ze robim z plnotucneho, ale ak je domace, tak z domaceho, ktore je smotanove a tak netreba pridavat smotanu :) Tvaroh pokial viem, sa nezraza citronovou stavou, ale sa necha mlieko lezat v teple, aby sa same zrazilo a potom sa zahrieva, takze rozdiel tam bude...hlavne v chuti.
OdpovedaťOdstrániťUrcite je rozdiel v chuti, ja si ho sice kupujem, ale skusim tento recept, robim si ho potom na indicky sposob a nema chybu, milujem indicku kuchynu, vlastne na nej zijem.......
OdpovedaťOdstrániťUrcite je rozdiel v chuti, ja si ho sice kupujem, ale skusim tento recept, robim si ho potom na indicky sposob a nema chybu, milujem indicku kuchynu, vlastne na nej zijem.......
OdpovedaťOdstrániťDobry den, minuly rok som bola na kucharskom kurze v Indii a tam mlieko po pridani stavy z citrona veselo dalej varili a varili az kym sa nezrazila snad posledna kvapka. Ale oni uz doma pre vlastnu potrebu nerobia - kupuju si ho cerstvo urobeny v obchode.
OdpovedaťOdstrániťPri odkvapkavani zatazili velkym ploskym kamenom, aby bola konzistencia hutnejsia.
Dobry den. Zalezi na kvalite mlieka. Dobre domace sa zrazi rychlo. Netrba ho dlho varit a varit. Zatazenie kamenom je spravne, syr bude pevnejsi a lepsie sa bude krajat. Samozrejme, ze aj ja si kupujem. No byvali sme aj na takych miestach, kde som obchod po ruke nemala a musela som si vyrabat :) Vdaka za vase skusenosti.
OdstrániťMiška,
OdpovedaťOdstrániťmám na lince svůj první panír - díky :D jsem moc ráda, že jsem náhodou v knihovně narazila na tvoji knihu a potažmo se tak dostala k tvému blogu... kuchyně je moje vášeň (momentálně mě drží kouzlo kváskovém pečení) - a domácí sýr mi k tomu domácímu chlebu chyběl ... jestli se mi bude dařit panír, začnu uvažovat i o sýrařských kulturách na klasické sýry :-P
Tak to je super a nech sa dari aj s tymi syrmi, ak do toho pojdete :)
OdstrániťKrásný den všem. Tento recept jsem zkoušela při první přípravě, ale nebyla jsem spokojená, maličké kousky. POMOC - místo citronu použijte podmaslí. 1litr mléka = 400ml podmáslí. Úžasný výsledek. Trochu citronu jsem přidala jen pro chuť.
OdpovedaťOdstrániťAsi zalezi aj od kvality mlieka. Ale vdaka aj za tuto radu ❤
OdstrániťSyr vyzerá krásne. Ukážem ho manželke, aby ho tiež urobila :-) . My si robíme syry z kravského mlieka už pomerne dlho. Máme dve kravy a máme ich len pre domácu potrebu. Keď máme prebytok, tak mlieko rozdáme po príbuzných, ale to sa moc nestáva. Tých výrobkov, ktoré sa dajú z mlieka urobiť, je naozaj veľa. Cez leto je to vôbec fajn. Kravy sa pasú vonku, tak o ne nie je taká starosť. Už nám to ale zase čoskoro začne. Musím nakúpiť dostatok kŕmne zmesi , pretože zima sa blíži.
OdpovedaťOdstrániť