sobota 17. apríla 2010

Kurací "perkelt"

Kuraci perkeltČO POTREBUJETE:

2 kuracie stehná (aj s kĺbmi)
1 červená cibuľa 
olej
soľ podľa chuti 
1/2 lyžičky podravky
1 lyžička mletej sladkej papriky
troška mletého čierneho korenia
(alebo miesto sladkej papriky a čierneho korenia 1/2 lyžičky kašmírskeho chilli korenia)

100ml šľahačkovej smotany
1 a 1/2 lyžice hladkej múky 
voda podľa potreby 
(varím vo veľkom polievkovom hrnci)

menšie cestoviny alebo domáce halušky


Kuraci perkeltAKO POSTUPOVAŤ:

Na oleji popražíme cibuľu nakrájanú na kolieska (alebo vcelku). Uložíme na ňu očistené a nasolené kuracie stehná a narýchlo opečieme na silnom ohni. Zalejeme vodou. Poprášime sladkou paprikou, pridáme mleté čierne korenie, podravku a varíme mäso domäkka (asi 40 minút). Po uvarení stehná vyberieme, necháme vychládnuť a mäso oberieme z kostí, kožu dáme tiež preč (kto má rád, môže použiť aj kožu). Vodu scedíme, aby sme odstránili kúsky cibule a čistý vývar vrátime do hrnca.

Z vývaru odoberieme asi 2 hrnčeky; vlejeme ich do hlbšej misky a necháme vychládnuť. Potom v ňom rozhabarkujeme múku. Vývar v hrnci privedieme znova k varu a prilievame za stáleho miešania vývar vymiešaný s múkou. Treba to stále miešať, aby sa nám neurobili hrudky. Potom prilejeme smotanu a poriadne miešame. Celý vývar povaríme 10-15 minút. 

Nakoniec pridáme kuracie mäso. Ak treba dochutíme soľou.


Perkelt


Malé cestoviny si uvaríme podľa návodu, scedíme, dáme na tanier a prelejeme perkeltom. Najlepší je však perkelt s domácimi haluškami. 

(Nie je to pravý Perkelt, resp. nie je to Perkelt, ale doma sme tomu tak hovorili, a tak to tu tak píšem, aby som si zachovala spomienku)Kuraci perkelt

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára