štvrtok 29. apríla 2010

Ako mi indický “šaman” liečil boľavé hrdlo / How an Indian medicine-man cured my sore throat

Dnes som sa zobudila s boľavým hrdlom a spomenula som si na jeden zážitok, ktorý vás možno trošku pobaví.

1
Prvé 3 roky sme bývali na samote, blízko maličkej dedinky.


Z tej dedinky u nás robil jeden starší muž (okolo 60tky mal). Bol to náš security man, čiže s palicou zaháňal cudzích, okoloidúcich, čo si prišli “požičať” naše ovocie, ktoré sme pestovali. Ja som mu hovorila “starý muž”.

2Starý muž mal vždy po ruke nejakú radu, či odpoveď…..na všetko. Sedával u nás na priedomí a len čo počul, že naša dcérka zaplakala, už aj klopkal, bral ju na vysokého koňa a chodil s ňou hore dole po vonku. Preto aj jedny z prvých slov, ktoré sa naučila boli “Ou, oh Jeddu!”, voľne preložené ako poháňanie kráv.

Ako mi indický “šaman” liečil boľavé hrdlo
stary muz so Salonkou <3


Keď som bola tehotná s našim prvým bábätkom, dostala som silný zápal hrdla. Nemohla som rozprávať a k lekárovi som mohla ísť až v pondelok, pretože v nedeľu bol odcestovaný. No a keď ma náš “starý muž” videl v akom som stave, samozrejme mal radu. Hneď oznámil môjmu manželovi, aby mi rozmiešal kurkumu v teplom mlieku alebo vode a dal mi to vypiť. Ale to nebolo všetko… čo som ja netušila. O pol noci ma manžel budil, že nastupuje ďalší krok liečby! Kúsok ďalej od domu horel ohník a ja som v pyžame musela pekne prísť až k ohníku (dávať pozor, aby som hadovi na chvostík v tej tme nestupila), kde mi starý muž povedal, aby som si do ohníka 3krát odpľula….. oči mi vyliezli až na koniec nosa, či to myslí vážne. On sa nesmial! A tak som si pekne 3krát odpľula do ohníka, čo malo odohnať (“spáliť”) zlý zápal v mojom hrdle.
Ráno som sa zobudila, pred dverami v rozbitom suchom kokosovom orechu bez dužiny horel gáfor (starý muž robil modlitbu za moje hrdlo) a aj keď hrdlo ešte bolelo, bolo to o poznanie lepšie :)
Niekoľko starších obrázkov z nášho života na indickej dedine....


3
Tomy, Boby, Beny, Hrčka, Puppy.


4
Tu je už aj Salonka :)

5677 komentárov:

 1. Miško,mi se ty Tvoje příběhy tak líbí,že už to pročítám asi po 20.Fotky máš úžasné,příběhy dovedeš tak poutavě napsat,že se k nim člověk rád vrací,aby si je znovu přečetl...nejsi Ty náhodou spisovatelka a fotografka dohromady...kdyby jsi napsala knihu,věř tomu že by z knihkupectví rychle zmizela...já bych byla první zájemce...Evča

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Evicka, dakujem, velmi si ma potesila takouto reakciou :)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. To je moc hezký příběh a ty fotky.... úžasné.... :o), jinak na bolest v krku je super Hřebíčkový čaj, je to sice docela nechutné, ale pomáhá to velice ;o)

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Verim, klinceky su dobre na utlmenie bolesti aj ak mate bolest v zube a potrebujete rychlu docasnu ulavu, tak rozkusnut klincek na tom zube a pozut ho na tom istom mieste. On tu bolest v zube utlmi...to mi tiez poradil "stary muz" :))

  OdpovedaťOdstrániť
 5. mas naozaj rozpravacsky talent,aj na recepty,este aniniejeuvarenea uzsaslinky zbiehaju...

  OdpovedaťOdstrániť