utorok 30. augusta 2016

Idli (z ryže a urid dalu) / Idli (soft steamed dumplings made of rice and urid dal)


Idli (z urid dalu a ryze)


ČO POTREBUJETE (na cca 36ks):

1 a 1/2 hrnčeka ryže / 1 and 1/2 cup of rice
(použila som basmati) / (I used Basmati)
1/2 hrnčeka urid dalu / 1/2 cup urid dal
1 lyžička semien senovky gréckej / 1 tsp fenugreek seeds
1 hrsť uvarenej ryže / handful of cooked rice
(použila som basmati z predošlého dňa) / (you can use leftover rice from day before)
voda podľa potreby / water as needed
soľ podľa chuti / salt
ghee alebo vegáni použijú olej na potretie misiek / ghee or oil for vegans


Idli (z urid dalu a ryze)


AKO POSTUPOVAŤ:

Ryžu, urid dal a semienka senovky gréckej si na noc (na cca 8 hod.) namočíme vo vode. Ráno vodu zlejeme a ryžu s urid dalom, senovkou a uvarenou ryžou vymixujeme dohladka na cesto ako na palacinky, o niečo hustejšie. Mixujeme s vodou, ktorú pridávame postupne. (Je to vlastne ako cesto na placky Dosa a tradične sa melie/pripravuje v špeciálnom prístroji.) Toto cesto nalejeme do mise, pridáme soľ a premiešame. Necháme ho na teplom mieste, prikryté utierkou fermentovať (cca 8 hod.). Ako prebehne fermentácia záleží od teploty miestnosti, kde cesto necháte. Ak by vám neprebehla dobre, môžete ho troška oklamať štipkou prášku do pečiva. (Aj indky to tak robia, keď je obdobie dažďov a fermentácia nie je dokonalá. Tak sa netreba báť, či to ešte stále bude origoš indický recept :) ) Dobre pripravené cesto je ako ľahučká pena. / Soak the rice, urid dal and fenugreek seeds in water overnight (for about 8 hours). Strain in the morning and mix the rice with urid dal, fenugreek seeds and cooked rice in the mixer (by using some water) to make a smooth semi thick batter, or like batter for pancakes. (It's actually like a Dosa batter and it is traditionally prepared in a special machine.) Pour this batter into a bowl, add salt and stir well. Let it ferment in a warm place, covered with a cloth (approx. for 8 hours). How the fermentation takes place depends on the temperature of the room where you leave the batter. If it doesn't work out for you, you can fool the batter a little with a pinch of baking powder. (Even Indians do so when the rainy season is on and fermentation is not perfect. So there is no need to worry about whether it will still be an original Indian recipe :)) A well prepared batter is light and fluffy.

Takto pripravené cesto môžeme hneď použiť na prípravu idlies alebo ho môžeme uskladniť v chladničke a použiť postupne. (Mala som ho dosť, takže som zbytok uložila do chladničky a neskôr troška rozriedila vodou a použila na placky Dosa a Uttapam.) / The batter prepared in this way can be used immediately to prepare idlies or we can store it in the refrigerator and use it later. (I had plenty of it, so I kept the rest in the fridge and later I diluted it a bit with water and used to prepare Dosa and Uttapam.)

Vezmeme stojanček/formu na idli a priehlbinky vytrieme olejom alebo ghee. Lyžicou ich naplníme tak, aby sme ich nepreplnili, musia byt presne zarovno. V hrnci privedieme k varu asi 2 poháre vody (aby sa nedostala k idlies do stojana). Keď sa voda začne variť, trošička oheň zmiernime. Stojan s idlis vložíme, hrniec prikryjeme a idlies paríme 15-18 minút. Hotové idlis vyberieme, príborovým nožom prejdeme po okraji, aby sme ich mohli opatrne ním nadvihnúť a vybrať. / Take an idli stand / mold and wipe the idli molds with oil or ghee. Fill them with the batter using a spoon but do not overfill them, they must be exactly at the mold level. Bring about 2 glasses of water to a boil in the pot (water can't get to the idlies). When the water starts to boil, reduce the heat a little. Put the stand with the idlis in, cover the pot with the lid and steam the idlies for 15-18 minutes. When the idlies are done, remove the stand from the pot and using the cutlery knife go over the edge of each idli and carefully lift and pick them up.


Idli (z urid dalu a ryze)


Podávame teplé so Sambarom, Dalom, chutney a troškou cukru alebo s Milagai podi. / Serve them hot with Sambar, Dal, chutney and pinch of sugar or with Milagai podi.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára