Dnešným dňom sa skončili dôležité polročné písomky v škole. Pekne sa nám zamračilo a pripomenulo mi to zasa jesenný deň. Rozhodla som sa teda urobiť šišky. Ani neviem prečo, ale šišky mi pripomínajú jeseň, tú našu u nás, na Myjave. Často sa u nás šišky nerobili, bola to skôr babičkina "parketa" a väčšinou ich robila počas fašiangov. Ale jeseň mám spojenú aj s mojou babičkou, takže začiatok dvojtýždňových prázdnin a koniec písomkového obdobia sme "oslávili" takými klasickými babičkovskými šiškami. (Keby ich dnes videla, určite by bola na mňa pyšná.)
ČO POTREBUJETE (asi na 20ks):
500g hladkej múky
(použila som Maida; porovnateľná s hladkou múkou 00)
(použila som Maida; porovnateľná s hladkou múkou 00)
štipka soli
1 lyžica sušeného droždia
50g kryštáľového cukru
4 žĺtky
4 lyžice rastlinného oleja
4 lyžice rumu
asi 300ml teplého mlieka
asi 300ml teplého mlieka
na polevu (robila som od oka):
šľahačková smotana
obyčajné maslo na pečenie
cukor
kakao
AKO POSTUPOVAŤ:
Najprv si povieme, čo je dôležité dodržať:
1. Kysnutie cesta, aj po vykrojení. Len na dobre vykysnutej šiške sa urobí opasok.
2. Správna teplota oleja, oheň mať celkom na mierno.
3. Vkladať šišky do oleja vrchom nadole.
4. Obrátiť len 1 krát.
5. Stáť pri sporáku a dávať na ne pozor.
🍩 🍩 🍩
Múku preosejeme do misky. Pridáme soľ, cukor a sušené droždie a premiešame. Do stredu urobíme jamku, pridáme teplé (nie horúce) mlieko, olej, vajíčka a rum. Vymiesime cesto. Počas miesenia budete možno potrebovať ešte podsypať múkou, aby sa vám cesto nelepilo. Vymiesené cesto necháme v zakrytej miske kysnúť 30 minút.
Vykysnuté cesto dáme na pomúčenú pracovnú plochu a znova premiesime v rukách. Vyvaľkáme asi na 2cm hrúbku a kolieskovým vykrajovátkom alebo pohárom vykrajujeme šišky. Necháme ich podkysnúť, kým rozpálime dostatočné množstvo oleja v hrnci na vysmážanie. Toľko, aby v ňom šišky plávali.
Keď je olej dosť horúci, celkom ho zmiernime na a počkáme, aby sa teplota znížila.
(Používam malý kastrólik, kde sa mi zmestí 1 šiška, čo je pre mňa ideálne na udržanie rovnakej teploty oleja. Samozrejme to tak nemusíte robiť, ak robíte väčšie množstvo.)
Šišky doňho opatrne vkladáme vrchnou časťou nadole. Ak sa vám hneď nafúknu a prevrátia, oheň je príliš horúci.
Ako sa všade píše, oprážame asi 3 minúty z jednej strany, potom ich obrátime a oprážame ďalšie asi 3 minúty. Ja som však išla podľa ich farby. Kastrólik som mala na najmenšom horáku a po zohriatí oleja som oheň stiahla celkom na mierno (ako som už spomenula vyššie). A potom som vyprážala do zlatista, obrátila a opäť do zlatista. Dôležité je tiež obrátiť ich len 1x, aby mali pekný "opasok".
Vysmažené šišky vyberieme na čisté kuchynské papierové obrúsky, aby odsali prebytočný olej alebo položíme na mriežku.
Poznámka: Počas praženia šišiek do oleja môžeme vložiť pár kúskov očistenej mrkvy. Keď je už hnedá, vyberieme ju a vložíme nové kúsky. Mrkva vraj zabraňuje preprážaniu tuku. To je rada od mojej mamy, ktorú jej dala jej mama.
Poznámka: Počas praženia šišiek do oleja môžeme vložiť pár kúskov očistenej mrkvy. Keď je už hnedá, vyberieme ju a vložíme nové kúsky. Mrkva vraj zabraňuje preprážaniu tuku. To je rada od mojej mamy, ktorú jej dala jej mama.
Šišky sú ako mäkkučké vankúšiky a vôbec nie napité olejom. Úplne dokonalé.
♡ ♡ ♡
Suroviny na polevu som dala do hrnca naraz a dala zohrievať. Postupovala som ako pri príprave polevy Ganache. Teda nenechala som to začať variť. Hneď ako som zbadala malé bublinky na okrajoch, hrniec som odstavila z ohňa a maslo za stáleho miešania nechala roztopiť. Potom som každú šišku do polevy namočila a nechala zaschnúť.
♡ ♡ ♡
Alebo si pred pražením prstom urobíme v strede šišky jamku a do jamky vypraženej šišky dáme džem. Môžeme pocukrovať.
A toto je na následujúce dva týždne odo mňa posledný recept. O pár dní odchádzame prázdninovať zasa do Mumbai. Želám vám pekné jesenné dni 🍂
Tie sa ti ale vydarili! Na jedničku :-)
OdpovedaťOdstrániťdakujem :) aj tak chutia ako sa vydarili :)
OdpovedaťOdstrániťMiška, nádherne sa ti vydarili :-)
OdpovedaťOdstrániť