sobota 15. júna 2013

Čo je to Jamun ?

1


JAMUN (Syzygium cumini, jambul, jambolan, jamblang) je vždyzelený tropický strom. Jeho plody majú tmavofialovú farbu, horko-kyslastú chuť a predávajú sa za vysokú cenu. 
Jamun je pôvodom z Bangladéša, Indie, Nepálu, Pakistanu, Srí Lanky, Filipín a Indonézie. Názov ovocia je niekedy zlé preložený ako černice, čo je odlišné ovocie, nijako nesúvisiace so spomínaným Jamun – om. 

2


Podľa hinduistickej tradície, Rama sa živil týmto ovocím v lese 14 rokov počas jeho vyhnanstva z Ayodhya. Preto hinduisti považujú Jamun za "ovocie bohov". 
V štáte Maharashtra sa nazýva jāmbhūḷ - v miestnom jazyku Marathi; listy sa používajú počas sobáša ako dekorácia. Majú tiež jednu veľmi slávnu marathi pieseň o tomto ovocí "Jambhul pikalya Zada Khali ...".

V štáte Andhra Pradesh sa tento strom sa nazýva Neredu - v miestnom jazyku telugu. Okrem ovocia sa používa aj drevo zo stromu, napríklad na výrobu kolies vozov, ktoré sú ťahané byvolmi. 


3


Výživa a zdravie:
Plody sú dobrým zdrojom železa (hlavný význam železa spočíva v jeho prítomnosti v hemoglobíne a vo funkcii zabezpečovať prenos kyslíka z pľúc do celého organizmu, najmä do mozgu, ktorého činnosť by sa bez kyslíka v krátkom čase zastavila) a sú tiež veľmi dobré pre ľudí, ktorí majú ťažkosti so srdcom a pečeňou. Semená sú účinným liekom proti cukrovke. Listy majú antibakteriálne účinky a používajú sa na posilnenie zubov a ďasien. Jamun je vhodný pri hnačkovej diéte a na upravenie trávenia. Používajú sa tiež ako diuretikum.


Využitie:
Ovocie môže byť spracované do fermentovaných nápojov a džúsov. Pripravuje sa z neho tiež želé. Používa sa tiež na prípravu koláčov aj džemov. Semená môžu byť spracované na prášok, ktorý je vhodný na liečbu diabetu.


Zdroje informácií: 


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára