streda 2. marca 2016

Škorica / Cinnamon
Škorica sa používa v mnohých jedlách, nápojoch, likéroch, kozmetike, parfémoch a toaletných potrebách.

Je tiež jednou z hlavných zložiek koreniacej zmesi Garam masala. Vcelku sa používa prevažne v ryžových jedlách alebo sladkostiach.

Odvar zo škoricových listkov má močopudné účinky a zmierňuje nadúvanie. Škorica zabraňuje nervovému napätiu, zlepšuje pleť a pamäť a pomáha tiež znižovať hladinu cukru v krvi. 

Štipka škorice zmiešaná s medom je dobrá prevencia proti nachladnutiu a chrípke. Škorica pomáha liečiť tiež nevoľnosť, zvracanie a hnačku. 

Ak mletú škoricu zmiešame s vodou a urobíme z nej pastu, potierame touto pastou spánky a čelo, uvoľníme bolesti hlavy spôsobené studeným vzduchom (hlavne v zimnom období). 

Mletá škorica zmiešaná so šťavou z limetky je účinná na pupienky. Čistým prstom si túto zmes nanesieme na pupienok a necháme pôsobiť.

Za najvoňavejšiu a najchutnejšiu sa považuje srí lanská škorica a ja s tým 100% súhlasím. Používam ju ako do hlavných jedál, tak do koláčov a neviem si ju vynachváliť.
Škorica je bohatá na:

vitamíny:
 • Vitamín E - je potrebný pre ochranu buniek a ako antioxidant, je zodpovedný za normálny rast a vývin svalov, funkciu krvného obehu, nervového a zažívacieho systému.
 • Vitamín K - je vitamín rozpustný v tukoch. Poznáme jeho 3 formy, vitamíny K1, K2 a K3. Potrebný je najmä pre správnu činnosť pečene a zrážanlivosť krvi. Dôležitý je teda pre ľudí, ktorí majú problémy s krvácaním z nosa, nadmerným menštruačným krvácaním, alebo vnútorným krvácaním. Vitamín K podporuje vstrebávanie vápnika a vplýva tak na správny vývoj kostí.
 • Vitamín A - je potrebný pre normálny rast a vývoj tela, obzvlášť pre zdravé kosti a zuby. Chráni sliznice pred infekciami a je základom pre tvorbu fotosenzitívneho pigmentu dôležitého pre zrak.
 • Vitamín B6 (Pyridoxine) - hrá dôležitú úlohu v metabolizme červených krviniek, pri raste a vývoji kostry.
 • Vitamín C - je dôležitým antioxidantom, ktorý chráni telesné tkanivá a ostatné vitamíny. Je potrebný pre reguláciu normálneho telesného rastu, hojenie rán a reakcií na stres a stimuluje tvorbu bielych krviniek.
 • Niacín - podporuje funkciu zažívacieho ústrojenstva, kože a nervov. Rovnako má nenahraditeľnú úlohu pri premene potravy na energiu.
 • Vitamín B2 (Riboflavín) - hrá dôležitú úlohu pri telesnom raste, obnove červených krviniek a uvoľňovaní energie zo sacharidov. Dôležitým zdrojom riboflavínu je mäso, vajcia, orechy, listová zelenina a mliečne výrobky. Nedostatok vitamínu nie je frekventovaný, pretože ho obsahuje väčšina potravín. K príznakom nedostatku patrí suchá, popraskaná koža a precitlivelosť očí na prudké svetlo.

minerály: 
 • Mangán - je potrebný pre metabolizmus bielkovín, tukov, k regulovaniu hladiny cukru v krvi, zdravú nervovú sústavu a odolný imunitný systém, je nutný na produkciu energie, rast kostí, reprodukciu, rast chrupaviek a synoviálneho mazu, chráni pred chudokrvnosťou z nedostatku železa.
 • Železo - hlavný význam železa spočíva v jeho prítomnosti v hemoglobíne a vo funkcii zabezpečovať prenos kyslíka z pľúc do celého organizmu, najmä do mozgu, ktorého činnosť by sa bez kyslíka v krátkom čase zastavila.
 • Vápnik - je jedným z najdôležitejších minerálov v tele. Je základom zubov a kostí.
 • Meď - patrí k najvýznamnejším prvkom. Často sa označuje za prvok krásy, pretože skrášľuje kožu a vlasy. Patrí k prvkom imunity, pretože posilňuje telesnú imunitu. Jej význam je však oveľa väčší a je ťažko posúdiť, ktorá z mnohých funkcií je najvýznamnejšia.
 • Zinok - tvorí jadro inzulínovej molekuly. Poruchy tohto mechanizmu spôsobujú jednu z najčastejších chorôb cukrovku, ktorá býva spojená so slepotou.
 • Horčík - je nenahraditeľný pre množstvo telesných funkcií, vrátane prenosu nervových impulzov, tvorby zubov a kostí a svalových sťahov. Horčík je potrebný pre veľký počet biochemických reakcií v rámci metabolizmu.
 • Fosfor - je dôležitou súčasťou štruktúry kostí, zubov a membrán. Zohráva významnú úlohu v niekoľkých biochemických reakciách. Hlavným zdrojom fosforu sú mäso a mlieko, celozrnný chlieb a cereálie. Neexistujú žiadne správy o toxických účinkoch fosforu. Iba ak je spotreba fosforu vyššia než príjem vápnika, môže narúšať vstrebávanie vápnika a jeho dostupnosť.

Skorica


V indickej kuchyni sa používa škorica cassia (alebo tiež čínska škorica).
Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára