sobota 1. októbra 2016

Idli (z hnedej ryže a čierneho urid dalu) / Idli (made of brown rice and black urid dal)

Recept na klasicke idli najdete TU.


Idli z hnedej ryze a cierneho urid daluČO POTREBUJETE (na cca 36ks):

1 a 1/2 hrnčeka hnedej ryže 
1/2 hrnčeka čierneho nalúpaného urid dalu
1 lyžička semien senovky gréckej 
1 hrsť uvarenej ryže (použila som basmati z predošlého dňa)
voda podľa potreby
soľ podľa chuti
ghee alebo vegáni použijú olej na potretie misiekAKO POSTUPOVAŤ: 

Ryžu, urid dal a semienka senovky gréckej si na noc (na cca 8 hod.) namočíme vo vode. Ráno vodu zlejeme a ryžu s urid dalom, senovkou a uvarenou ryžou vymixujeme dohladka na cesto ako na palacinky, o niečo hustejšie. Mixujeme s vodou, ktorú pridávame postupne. (Je to vlastne ako cesto na placky Dosa a tradične sa melie/pripravuje v špeciálnom prístroji.) Toto cesto nalejeme do mise, pridáme soľ a premiešame. Necháme ho na teplom mieste, prikryté utierkou fermentovať (cca 8 hod.). Ako prebehne fermentácia záleží od teploty miestnosti, kde cesto necháte. Ak by vám neprebehla dobre, môžete ho troška oklamať štipkou prášku do pečiva. (Aj indky to tak robia, keď je obdobie dažďov a fermentácia nie je dokonalá. Tak sa netreba báť, či to ešte stále bude origoš indický recept 🤫) Dobre pripravené cesto je ako ľahučká pena. 

Takto pripravené cesto môžeme hneď použiť na prípravu idlies alebo ho môžeme uskladniť v chladničke a použiť postupne. (Ak by ste ho mali veľa a nemali už chuť na idli, môžete ho neskôr troška rozriediť vodou a použiť na placky Dosa a Uttapam.) 

Vezmeme stojanček/formu na idli a priehlbinky vytrieme olejom alebo ghee. Lyžicou ich naplníme tak, aby sme ich nepreplnili, musia byť presne zarovno. V hrnci privedieme k varu asi 2 poháre vody (aby sa nedostala k idlies do stojana). Keď sa voda začne variť, trošička oheň zmiernime. Stojan s idlis vložíme, hrniec prikryjeme a idlies paríme 15-18 minút. Hotové idlis vyberieme, priborovým nožom prejdeme po okraji, aby sme ich mohli opatrne ním nadvihnúť a vybrať.

Idli z hnedej ryze a cierneho urid dalu


Podávame teplé so Sambarom, Dalom, Rasam, chutney a troškou cukru alebo s Milagai podi.


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára