pondelok 21. januára 2013

Červená cibuľa

1onion 012


Červená cibuľa je bohatá na kvercetín. Kvercetín pôsobí ako silný antioxidant, pôsobí priaznivo proti zápalom, proti rastu niektorých rakovinotvorných buniek, proti kardiovaskulárnym chorobám, proti baktériám a vírusom. Ďalej priaznivo pôsobí proti trombóze, pomáha brániť vzniku krvnej zrazeniny, pomáha udržovať cievy čisté a priechodné. Významný je účinok na tlmenie alergických reakcií pri astme alebo bodnutí hmyzom (potláča uvoľnenie histamínu z buniek).


Je tiež bohatá na alicín. Alicín sa nachádza v zelenine z čeľade cesnekovitých ako je cesnak a cibuľa. Jednou z jeho vlastností je schopnosť priaznivo pôsobiť v liečbe infekcií spôsobených zlatým stafylokokom rezistantným na methicilín. Pôsobí priaznivo tiež pri kardiovaskulárnych chorobách a na zníženie vysokého krvného tlaku.


Ďalej je to chróm. Je to esenciálny stopový prvok, ktorý podporuje pôsobenie inzulínu a ovplyvňuje metabolizmus sacharidov, bielkovín a tukov. Predpokladá sa, že chróm by sa dal využiť pri redukcii hmotnosti a zlepšení regulácie krvného cukru u osôb postihnutých cukrovkou.1onion 009Červená cibuľa je považovaná za surovinu z nízkym glykemickým indexom.1onion 013Zdroje informácií v článku:

kvercetin, alicín, chróm, červená cibuľa


6 komentárov:

 1. Už jsem si zvykla dle Vašeho doporučení používat červenou cibuli. Mám jen jeden problém - jak velká je cibule střední velikosti v Indii?
  Nebo kolik váží? Česká střední cibule je asi cca 6 -8 cm velká, ale jsou i indické takto velké?
  olga

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Miška, vďaka za užitočné informácie a rady! :-)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Super, cervenou cibuli radi pouzivame kvuli chuti i barve, a ted jeste diky vsem tehle latkam :)

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Aka nahoda, pisem diplomovu pracu a kvercetine a naozaj ma vsetky spominane vlastnosti :) Len si musime uvedomit, ze tej zeleniny a ovocia musime jest primerane monzstvo lebo tie davky tychto latok v nich nie su vzdy take vysoke, ako sa zda (pozname pribeh o spenate :). Takato cibula je vsak naozaj dobra a zdrava vec, najma v surovom stave :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Presne ako pises, treba robit vsetko s mierou a to sa aj jedla tyka :)

   Odstrániť