sobota 24. januára 2015

Ber (indická slivka) / Ber (indian plum)


ber alebo indicka slivka


Ber, bor, jujube alebo indická slivka (Ziziphus mauritiana) sa pestuje v krajinách ako je India, Pakistán, Bangladéš a v niektorých častiach Afriky. Vhodné na pestovanie sú vyprahnuté, polosuché oblasti. 

Plody su veľmi výživné a bohaté na vitamín C (je dôležitým antioxidantom, ktorý chráni telesné tkanivá a ostatné vitamíny. Je potrebný pre reguláciu normálneho telesného rastu, hojenie rán a reakcii na stres a stimuluje tvorbu bielych krviniek). Obsah vitamínu C je nižší ako v guáve, ale vyšší ako v citrusoch a jablkách. Plody sú ďalej bohaté na: 

  • Draslík  
  • Sodík 
  • Fosfor - je dôležitou súčasťou štruktúry kostí, zubov a membrán. 
  • Meď - patrí k najvýznamnejším prvkom. Často sa označuje za prvok krásy, pretože skrášľuje kožu a vlasy. Patrí k prvkom imunity, pretože posilňuje telesnú imunitu. 
  • Železo - hlavný význam železa spočíva v jeho prítomnosti v hemoglobíne a vo funkcii zabezpečovať prenos kyslíka z pľúc do celého organizmu, najmä do mozgu, ktorého činnosť by sa bez kyslíka v krátkom čase zastavila. 
  • Zinok - tvorí jadro inzulínovej molekuly. Poruchy tohto mechanizmu spôsobujú jednu z najčastejších chorôb cukrovku, ktorá býva spojená so slepotou. 

Plody sa konzumujú surové, nakladané, dusené, sušené alebo sa používajú v nápojoch. Listy stromu sa dávajú konzumovať domácim zvieratám pre ich výživové hodnoty. 
Zdroj informácií:
http://en.wikipedia.org/wiki/Ziziphus_mauritiana
http://www.okzdravie.sk

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára