štvrtok 4. novembra 2010

Co je to "Gangireddu Aata"?

"Gangireddu Aata""Gangireddu Aata" alebo "Bycie predstavenie" je velmi popularna forma tanca v indickom state Andhra Pradesh. Gangireddu Aata je jeden z mala vidieckych zvykov a zabav, ktore sa zachovali.

"Gangireddu" je pestro zdobeny byk, ktoreho presuvaju od jedneho domu k druhemu pod vedenim svojho pana, ktory hra "Nadaswaram". Byci su vytrenovani k tancu, aby zabavali ludi. Pomocou tejto tradicie zarabaju peniaze, oblecenie a jedlo. Tento zvyk sa udrzuje pocas festivalov Sankranti a Dussehra.

Gangireddu dokaze tancovat podla rytmu, kyvat hlavou na suhlas, poklaknut a klanat sa, dokonca natiahnut jazyk na znak, ze vie spievat. Tiez sa klanat k ucte svojmu panovi, ked pan spieva chvalu darcovi.Tu je video, ktore som natocila z okna:

5 komentárov:

 1. no Miška, to je veľmi zaujímavé, také niečo vidím 1x v živote. Ďakujem za rozšírenie mojho obzoru vedomostí, paa

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Martinka, mne sa na tomto predstaveni paci ta hudba :) Pochybujem, ze na to ma nejake noty, ale aj tak hra rytmicky. Najprv som si myslela , ze chudak byk, ale on pocas dna od ludi dostane dobre najest a pit, takze len chodi so svojim panom hore dole a vytrenovany je tak, ze nepouzivaju nanho ziadne agresivne metody, takze nejde o ziadne tyranie. Preto sa mi tento zvyk paci a kazdy rok pozeram z okna ako byk "tancuje".

  OdpovedaťOdstrániť
 3. veď práve :) - ja som mala vždy takú utkvelú predstavu o býkoch , že sú vhodné iba na predstavenie v rodeu, kde teda "krotko" vobec neposobia /skor veľmi nebezpečne a agresívne/ a vobec by ma nenapadlo, že sa dajú takto skrotiť, či dokonca vytrénovať. Fakt zaujímavé.

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Zajímavé, inu jiný kraj, jiný mrav. Mně to trošku připomnělo masopust!

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Miško,s tím býkem je to opravdu zajímavé,že je tak krotký a v pohodě kráčí za svým pánem..taky jsem si myslela,že býk nejde ochočit...asi to mám tak vžité z dětství,když jsme chovali býky na jatka,tak byl problém je pak dostat na auto,jak byli agresívní a kopali nohami na všechny strany...E.

  OdpovedaťOdstrániť