pondelok 29. novembra 2010

Pražené solené mandle - Advent sa začal aj v Indii 🕯/ Fried salted almonds

Máme po 1. adventnej nedeli. U nás síce nezasneží ani keby som sa ako dlho pozerala von oknom a hypnotizovala prichádzajúce obláčiky, ale aj ja (aj keď sme hinduistická rodina) som si urobila aspoň symbolický "venček", aby nám navodil atmosféru prichádzajúcich sviatkov.

Zimnú náladu si navodíme aspoň tým, že si pustíme (síce nie veľmi zdravú) klimatizáciu, zatiahneme závesy a intenzívne myslíme na to, že za oknami padajú mäkkučké, biele, vzorkované vločky a vytvárajú jednu veľkú bielu perinu po celom okolí. Do toho nám hrajú vianočné pesničky a rozvoniavajú chrumkavé, pražené mandle... Mandle sú i dnes drahšia záležitosť, ale pamätám sa aká vzácnosť to bola, keď sme boli deti. Pražené mandle patrili výlučne k Vianociam a tešili sme sa aj tým 4 kúskom, ktoré sme každá dostali.

Prajem príjemný začiatok prichádzajúcich sviatkov vám všetkým, nech sa vám darí s pečením vianočných koláčikov a drží sa vás veselá nálada 🎄🙂
Pražené solené mandle


22mandle 013ČO POTREBUJETE:

mandle / almonds
voda / water
olej / oil
soľ / salt


22mandle 017AKO POSTUPOVAŤ:

Dáme zovrieť vodu. Keď sa začne variť, vhodíme do nej mandle a necháme pol minútky povariť (oblanšírujeme). Scedíme, chvíľočku počkáme, aby sme si prsty nepopálili a stiahneme z nich šupku. / Bring water to boil. Add almonds and cook for half a minute (blanch). Strain, wait for them to cool down a little but so that you don't burn your fingers and peel.

22mandle 006


Na panvici zohrejeme troška oleja a mandle na silnom ohni opražíme dohneda. Keď začnú chytať farbu, vareškou ich stále prehadzujeme, aby nezhoreli a opiekli sa rovnomerne. / In the pan heat some oil and fry peeled almonds on low heat until they turn brown. Stir occasionally. 

22mandle 010


Vyberieme do misky, môžeme ich uložiť na kuchynskú utierku, aby odsala prebytočný olej. Osolíme, premiešame a necháme vychládnuť, čím viac schrumkavejú. / Transfer fried almonds into a bowl, sprinkle some salt and stir. Let them cool down properly, so that they are nice and crispy.

2 komentáre:

  1. Miskaaaa,tak aspon takto sme vsetci spolu.Prajem krásny Advent!paaaa

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Dakujem :) Aj vam prajem peknu bielu zimu a prijemne predvianocne obdobie :) Nech ste vsetci zdravi.

    OdpovedaťOdstrániť