Kardamóm je považovaný za "tretie najdrahšie" korenie na svete (po šafráne a vanilke). Má silnú, jedinečnú chuť a intenzívnu aromatickú vôňu. Najlepšie je kupovať kardamómové tobolky, pretože ak sú semienka z toboliek vybraté alebo pomleté rýchlo strácajú svoju chuť a arómu. Tobolky skladujeme vo vzduchotesnej nádobe.
Využitie v kuchyni:
Tobolky môžu byť použité vcelku, alebo ich môžete rozlúsknuť a semienka vybrať tesne pred varením jedla - často sa pridávajú do strukovinových jedál. Kardamóm je tiež často súčasťou indických cukroviniek a nápojov.
V arabských krajinách je kardamóm jedným z najpopulárnejších korení, používa sa napríklad do kávy, čo je symbolom pohostinnosti.
V jedlách pod názvom "Mughlai" (severná India) je hojne používaný v ryžových pokrmoch tzv. Biryani.
Malé množstvo kardamómu dodá lákavú chuť napríklad aj kávovým koláčom, pudingom, flans, či čaju.
Ako liečivo:
Okrem jedál môžeme kardamóm využiť aj ako domáce liečivo. Je účinný proti nadúvaniu, podporuje trávenie. V Indii sa používa na liečbu infekcií v zuboch a ďasnách. Ak ho pridáte do čaju a ten pijete teplý môže vám pomôcť pri bolesti hrdla. Kardamóm sa tiež používa ako osviežovač dychu, ale vraj nadmerné užívanie riedi krv.
Ahoj Miska, prosim ta, aky je rozdiel medzi zelenym a tmavym kardamonom, daju sa v receptoch zamienat, alebo to ovplyvni vyslednu chut pokrmu? Dakujem a pekny den zelam.
OdpovedaťOdstrániťKatka
Katka, zeleny je vhodny do sladkosti, napojov, ryzovych a strukovinovych jedlach. Hnedy skor ryzove, strukovinove a masove, je silnejsi, teda nie vhodny do sladkosti napriklad. A chutovo aj vonou sa lisia, teda vysledok nebude celkom rovnaky.
Odstrániť