utorok 21. septembra 2010

Kuracie Vindaloo / Chicken Vindaloo

Vindaloo je jedlo pochádzajúce zo štátu Goa, ktoré však bolo ovplyvnené portugalským štýlom varenia. Je to obľúbené jedlo ako v Indii, tak i medzi cudzincami. Ide o pikantné karí s octovou marinádou a korením. Miesto kuracieho mäsa môžete použit aj bravčové. Tepelná úprava mäsa potom musí byť dlhšia.

V niektorých receptoch sa medzi surovinami uvádza aj tamarind a jaggery (palmový cukor), ja som ich však nepoužila.

Veľa ľudí si mylne myslí, že ide o jedlo, do ktorého idú aj zemiaky. V hindštine zemiaky sa povedia "aloo", tu však v názve "vindaloo" nejde o zemiaky a do tohto jedla v žiadnom prípade nepatria. 

ČO POTREBUJETE:

asi 1/2kg kuracích stehien
soľ

na vindaloo pastu:
20ks sušených kašmírskych chilli papričiek (bez semienok)
ako alternatívu je možné použiť 2 lyžičky mletého kašmírskeho chilli korenia
horúca voda na ich namočenie

kúsok škorice
6ks klinčekov
1 lyžička rímskej rasce
10 guľôčok čierneho korenia
1/4 lyžičky tmavých horčičných semien
1/2 lyžičky mletej kurkumy
1 plnú lyžicu cesnakovo zázvorovej pasty
(alebo 1/2 lyžice čerstvého strúhaného zázvoru a 1/2 lyžice čerstvého strúhaného cesnaku)
50ml červeného vínneho octa

ďalej:
olej
3 veľké červené cibule, rozmixovať na pyré
3 veľké paradajky, rozmixovať na pyré
voda podľa potreby
koriandrová vňať na ozdobenie

AKO POSTUPOVAŤ:

Kašmírske chilli papričky očistíme od semien, dáme do misky a na 1 hodinu zalejeme horúcou vodou. Môžeme ich nechať máčať aj celú noc.

(Ja som nemala kašmírske papričky, namočila som si 6ks gunturských chilli papričiek a pri mixovaní pridala 1 lyžičku kašmírskeho chilli korenia. Použila som ich menej, pretože gunturské chilli papričky sú veľmi pálivé, kdežto kašmírske sú menej pálivé a používajú sa často na zafarbenie karí).Do mixéra dáme škoricu, klinčeky, čierne korenie, horčičné semienka a vymixujeme nasucho.Pridáme kurkumu, cesnakovo zázvorovú pastu, vínny ocot, polovicu namočených chilli papričiek a vymixujeme. Pridáme zbytok chilli papričiek, trocha vody z ich namáčania na upravenie konzistencie pasty a znova vymixujeme na pastu. (Alebo všetky gunturské chilli a kašmírske chilli korenie. )Kuracie mäso umyjeme, dáme do misky, osolíme a pridáme vindaloo pastu, poriadne s ňou premiešame, misku zakryjeme a mäso necháme celú noc marinovať. Cibule vymixujeme na pastu a odložíme bokom do ďaľšieho použitia. Paradajky vymixujeme na pastu a odložíme bokom do ďaľšieho použitia. V hrnci zohrejeme olej a pridáme cibuľovú pastu. Restujeme na stredne silnom ohni asi 3-5 minút. Pridáme mäso spolu s marinádou, premiešame. Pridáme rozmixované paradajky a trocha vody (podľa potreby), premiešame. Vindaloo privedieme k varu, oheň zmiernime a zakryté varíme asi 40 minút. Občas premiešame a skontrolujeme konzistenciu. Ak by bolo príliš husté doriedime vriacou vodou.Nakoniec dochutíme soľou, ak treba a podávame s ryžou alebo plackami. Na tanieri ozdobíme koriandrovou vňaťou. 


Takto vyzerajú kašmírske chilli papričky. (Zdroj obrázka) Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára