Ghee je súčasťou mnohých pokrmov v Indii a na Strednom východe. Môže byť pomerne drahé v obchodoch. Skladovať sa dá vo vzduchotesnej nádobe v chladničke, kde vydrží veľmi dlho, ale neskazí sa ani pri skladovaní mimo chladničky.
Všetky mliečne bielkoviny boli odstránene počas procesu prípravy, čím je ghee bez laktózy a tým pádom vhodnou alternatívou pre ľudí, ktorí netolerujú laktózu.
Ghee pozostáva prevažne z nasýtených tukov. Obsahuje približne 14g tuku na lyžicu a žiadne umelé prísady, konzervačné látky. Spotreba veľkého množstva ghee je samozrejme nezdravá, ale pri striedmom použití Ghee môže byť zaradené do nízkotučnej stravy.
Ghee stimuluje vylučovanie žalúdočných kyselín a pomáha tak tráveniu, kým iné tuky ako je maslo a olej spomaľujú zažívací proces a zaťažujú žalúdok. Aj keď to nie je nijako vedecky dokázané, v indickom ľudovom liečiteľstve sa Ghee používa na liečbu vredov, pri zápche a na podporu zdravých očí, kože a podporuje zlepšenie pamäte. V kozmetike sa používa na zmäkčenie pokožky a tiež na liečbu popálenín a pľuzgierov.
Ghee je bohaté na antioxidanty a podporuje vstrebávanie vitamínov a minerálnych látok z iných potravín. Slúži na posilnenie imunitného systému. Vysoká koncentrácia kyseliny maslovej, mastné kyseliny v Ghee majú anti-vírusové vlastnosti.
Kravské Ghee je žltej farby a byvolie Ghee je smotanovej farby. Ghee z mlieka iných zvierat ako napríklad ovčie sú cenené pre ich prínos pre zdravie.
Ľuďom s vysokým cholesterolom sa neodporúča konzumovať Ghee. Kombinácia nasýtených tukov a cholesterolu môže zvýšiť riziko ochorenia srdca.
Zdroj info: preložené z internetu
RECEPT na výrobu GHEE nájdete na TOMTO LINKU.
Dnes, 13.2.2012 som bola poučená v jednej indickej skupinke milovníkov jedla, že medzi Ghee a Prepusteným maslom je rozdiel! Doteraz som si myslela, že je to jedno a to isté... tu vidno, že sa stále učíme nové veci.
Výroba Prepusteného masla je proces pomalého rozpúšťania masla, kedy sú mliečne zložky odstránené.
Výroba Prepusteného masla je proces pomalého rozpúšťania masla, kedy sú mliečne zložky odstránené.
Proces výroby Ghee je v podstate rovnaký až na to, že mliečne zložky sa nechajú troška ako keby pripáliť (skaramelizovať) a až potom sa odstránia, aby ghee dostalo orieškovú príchuť.
Ide o túto reakciu... http://en.wikipedia.org/wiki/Maillard_reaction
No pekne.. ja sa ho uz chystam tak davno vyskusat... V Ajurvede sa pouziva Ghee na liecebne procesy.. : -))
OdpovedaťOdstrániťElena:
OdpovedaťOdstrániťRobila som si prepustene maslo doma, je chutne a dlho vydrzi. Zo zvyku ho drzim v chladnicke, kde mi stuhne, mimo chladnicky je ako olej. Vyborny aj na polievanie buchiet.
Aj na polievanie buchiet a rada na nom aj vysmazam kuracie rezne v rure. Su ovela lepsie chutovo.
OdpovedaťOdstrániťMiska, prosim vas, nemohli by ste zverejnit postup ako si urobim maslo doma? Raz som to skusala a trosku to bolo pripalene.
OdpovedaťOdstrániťNa tomto linku najdete postup http://akochutimasala.blogspot.in/2011/06/ako-vyrobit-ghi-prepustene-maslo.html Tak nech sa vam podari :)
Odstrániť