piatok 14. januára 2011

Pongal festival (deň 2 - Surya Pongal)

Druhý deň festivalu Pongal je nazývaný “Surya Pongal” a je určený Bohu Slnka (Surya).
Je to prvý deň v mesiaci Tamil Thai. V tento deň sýpky sú plné, slnko svieti jasne, stromy sú v plnom kvete, počuť vtáčie vyspevovanie a ľudia sú šťastní, plne pohrúžení do osláv.


Ženy sa zobudia skoro ráno a vytvoria pred bránkami ich domov nové "kolam".V tento deň sa mlieko varí až kým nevykypí z hrncov. Znamená to radostnú udalosť, hojnosť v ďalšom roku a deti i dospelí kypenie mlieka sprevádzajú radostným pokrikovaním “Pongal-o-Pongal!”


Surya Pongal Puja

Boh Slnka je ponúkaný vareným mliekom a Jaggery. Na zem je umiestnená doska, na ktorej je vytvorený obraz Boha Slnka a okolo sú urobené kolams. V strede dosky je veľká postava Boha Slnka s jeho žiariacimi lúčmi. "Puja" Boha Slnka začne po zrodení nového mesiaca Thai. Ľudia sa začnú modliť a žiadať Boha Slnka o požehnanie.

V dedinách sa ľudia zhromažďujú na nadvorí a pripravujú oslavy Pongal pod šírym nebom. Hrniec, v ktorom sa varí Pongal zdobia kvetmi, kúskami cukrovej trstiny, listami kurkumy atď. Ako prvé sa Pongal-om ponúka Slnko.


Surya Pongal jedlo

Varí sa tiež ryža spolu s Dalom a cukrom. Odroda ryže, ktorá je použitá sa volá “venpongal”; slovo “ven” znamená “biela”. Ďalší druh ryže je tiež pripravený s dal a jaggery, tzv. “Chakrai Pongal", kde chakrai znamená “sladké”. Ako prílohu k Pongal tvorí baklažán, sambar, vada, Idli a pikantné doplnky jedál (pickle). Ako sladkosti sú pripravované na tento deň indické cukrovinky, pudingy, varená ryža a už spomenutý "Sakkarai (chakrai) Pongal".


Sakkarai Pongal


SUROVINY:

2 litre mlieka
1 a pol hrnčeka novo zozbieranej ryže
¼ hrnčeka moong dal (mungo fazuliek - lupaných)
15 ks kešu orechov
10 ks mandlí
30 ks hrozienok
¼ lyžičky strúhaného muškátového orieška
1 a pol hrnčeka Jaggery (nastrúhané)
¼ lyžičky šafránu
1 lyžička mletého kardamómu
2 lyžice gheePOSTUP:

Posekajú sa mandle a kešu orechy. Očistia sa hrozienka a všetko sa orestuje na ghee.
Mlieko sa naleje do hlinenej nádoby nazývanej “Pongapani” a položí sa na oheň.
Keď sa mlieko začne variť, pridá sa premytá ryža a moong dal. Hneď ako sa ryža a dal začnú variť, oheň sa zmierni, pridá sa jaggery a ghee a za stáleho miešania varí, kým zmes nezačne hustnúť.
Keď to začne hustnúť pridajú sa mandle, kešu orechy, hrozienka, šafrán, kardamóm a muškátový oriešok a trocha pokvapká s ghee.
Všetko sa nechá znova prevrieť a je hotovo.Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára