sobota 18. júna 2011

Colocasia (Arbi, Taro root)

Arbi, Taro koren


Je okolo 25 druhov Colocasie (Arbi, Taro roo, slonie ucho...). Vyskytuje sa v Polynezii a juhovychodnej Azii.

Su to bylinne trvalky s podzemkom, ktory sa nachadza na alebo tesne pod povrchom zeme. Listy su velmi velke, 20-150 cm. Nazov „slonie ucho“ dostala rastlina prave pre tvar listov, ktore pripominaju ucho slona.

V Indii sa pouzivaju ako korene tak listy. V state Karnataka sa pouzivaju na pripravu jedla „Patrode“. V state Kerala sa listy pouzivaju na pripravu „Chembili curry" a korene sa pouzivaju na „Chembu puzhukku". Stopky a koren sa pouzivaju na pripravu „Ishtu“. V Tamilnadu sa korene uvaria, olupu a vyprazia; pouziju sa ako priloha s ryzou. V state Gujarat sa pouzivaju na pripravu „Arbi Patra“. V kuchyni Andhra sa korene uvaria, olupu a vyprazia alebo sa uvaria v omacke. V cyperskej kuchyni sa jedia s kuracim masom a zeleninou. Pouzivaju sa tiez ako nahrazka v polievkach a gulasoch miesto zemiakov.



Colocasia obsahuje bielkoviny, tuky, sacharidy, vlakninu, vapnik, zelezo a fosfor.



Taro je pre jeho nizky kaloricky obsah idealne jedlo pre tych, co sa snazia schudnut. Jedna porcia varenych, cerstvych taro hluz ma len 187 kalorii. Pomahaju v procese travenia. Vdaka vlaknine dodavaju pocit plneho zaludka. Potraviny bohate na vlakninu ulahcuju odstranovanie odpadu z criev, co zabranuje vzniku rakoviny hrubeho creva.
Taro obsahuje malo sodika, takze je vhodne aj pre ludi s ochorenim obliciek. Vysoky obsah sodika v strave moze sposobit problemy s oblickami, co moze viest k zadrziavaniu tekutin v tele.


(Informacie v clanku prelozene z internetu.)

2 komentáre:

  1. Miska, neviem ci juhovychodna azia a polynezia, ale na Cypre je kolokasi narodnym jedlom :-)
    zuzik01 (PS: skoda, ze sa neda pridat odkaz ako na fb...)

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Zuzik ak chces vlozit link, kludne ho tu nakopiruj, ja si ho otvorim v druhoom okienku. Inak kolkasia v Indii sa vari skor na juhu, teda podla toho ako poznam indicku kuchynu juhu. Napriklad rodina v Mumbai to nikdy nevari a myslim, ze aj na severe malokedy.

    OdpovedaťOdstrániť