streda 15. júna 2011

Istanbul pilavi

Túto dobrotu som varila podľa receptu od @nazarboncuk. Odporúčam vám preklikať sa až k nej na Varechu a pozrieť si recepty, ktoré pridala. Väčšina je z tureckej kuchyne (100% autentické) a všetky vyzerajú veľmi lákavo.
Istanbul pilaviČO POTREBUJETE:

3 kuracie stehná aj s kĺbom; 
vykostené a pokrájané na kocky
maslo
kurací vývar 
2 lyžice mandlí
2 lyžice pistácií 
niekoľko blizien šafránu 
200ml hrnček ryže Basmati 
(alebo inej dlhozrnnej ryže)
soľ
mleté čierne korenie
petržlenová vňať 
(ja som nepoužila, lebo ju u nás nedostať)


Istanbul pilaviAKO POSTUPOVAŤ:

Šafrán namočíme v troške horúcej vody.

Istanbul pilavi


V menšom hrnčeku privedieme vodu k varu. Vhodíme mandle a pistácie, napočítame do 5 a vyberieme do misky. Chvíľku necháme vychládnuť a ošúpeme. Osušíme ich a opečieme na suchej panvici. Odložíme bokom.

Istanbul pilavi


Ryžu prepláchneme a namočíme na 15 minút do horúcej vody. Potom scedíme.

Istanbul pilavi


V hrnci zohrejeme maslo a na ňom 2-3 minúty opekáme kuracie kúsky. Podlejeme mäso trochou kuracieho vývaru a 5 minút na slabom ohni, prikryté varíme. Po 5 minútach mäso aj šťavu z neho preložíme do misky, zakryjeme tanierom a odložíme bokom.

Istanbul pilavi


V čistom hrnci znova zohrejeme troška masla a orestujeme na ňom ryžu, ktorú sme si pred tým namáčali. Pridáme kurací vývar tak, aby jeho hladina bola asi 1cm nad ryžou. Osolíme (ak máte kurací vývar už osolený, nesolte teraz ryžu veľa, radšej neskôr dochutiť), pridáme mleté čierne korenie a šafrán aj s vodou, v ktorej bol namočený a zamiešame. Vývar privedieme k varu, oheň zmiernime a prikryté varíme 5 minút.

Istanbul pilavi


Po 5-tich minútach pridáme kuracie mäso aj so šťavou a opečené orechy. Premiešame a dovaríme prikryté na miernom ohni, ďalších asi 10 minút.

Istanbul pilavi


Hotový pilav dochutíme čerstvou, nakrájanou petržlenovou vňaťou.

1 komentár: