streda 28. novembra 2012

Toor dal - mandľová nátierka / Toor dal and almonds bread spread

IMG_6656ČO POTREBUJETE:

2 hrste suchého Toor dal-u / 2 handful of Toor dal
voda na uvarenie Toor dal-u / water to cook Toor dal
1 bobkový list / 1 bay leaf (tej patta)
1 väčšiu hrsť mletých mandlí / 1 handful of ground almonds
2-3 tenké plátky masla; netreba ho veľa / 2 to 3 slices of butter
soľ / salt


IMG_6659AKO POSTUPOVAŤ:

Toor dal prepláchneme a dáme do hrnca. Pridáme bobkový list a zalejeme vodou. Uvaríme na miernom ohni do mäkka. Môžeme ho až rozvariť. Necháme trocha vychládnuť a scedíme. / Rinse the toor dal with water and put to the pot. Add bay leaf and enough water to cover it. Cook overbthe low heat until toor dal is soft. Let it cool down and strain.

Pomleté mandle opražíme na kúsku masla. K opraženým voňavým mandliam pridáme ešte jeden plátok masla. Necháme ich chvíľku vychládnuť. / Heat some butter in the pan, add ground almonds and fry on low heat. Add one more slice of butter and stir it in. Let it cool down.

Mleté mandle s toor dal-om rozmixujeme. Pomocou vody si "doladíme" hustotu nátierky (stačí pridať 1 čajovú lyžičku a ak bude príliš hustá, zasa len 1 čajovú lyžičku, až kým nedosiahnete čo chcete). Hotovú nátierku v miske osolíme a dobre premiešame. Môžeme primiešať aj nasekanú pažítku alebo zelenú časť jarných cibuliek, chutí to výborne. Môžeme ju dať vychladiť a potom podávame s pečivom. / Put cooked toor dal and almonds to the mixer. Add just little bit of water and mix until you get consistency of the spread. Transfer the spread to the bowl, add salt to taste and stir well. You can add also chopped chives and spring onions. Store in the refrigerator and serve with bread or breakfast rolls.Dnes 13.8.2013 som robila malú obmenu tejto nátierky a bola rovnako výborna. 
Miesto mandlí som použila pomleté kešu orechy. Tiež som ich opiekla na panvici a pridala k uvarenému toor dalu. Na masle (asi 1 lyžicu) som popražila nasekaných niekoľko strúčikov cesnaku a pridala do nátierky. Ďalej som pridala mleté čierne korenie, soľ a všetko dobre premiešala. Dala vychladiť a podávala s čerstvým domácim pečivom a čerstvou nakrájanou červenou paprikou. / For a change you can substitute almonds with cashews. Fry some chopped garlic on the butter and stir it into the spread. Add black pepper powder, salt and stir well. Store in the refrigerator and serve with bread or breakfast rolls.

2 komentáre: