streda 10. marca 2010

Čo je to Urad dal/Urid dal ?

... alebo Vigna mungo, matpe čierna fazuľa. Patrí k rovnakému druhu ako Mungo fazuľky. Pochádza z Indie, kde sa pestoval už od pradávna a považuje sa za jednu z najvzácnejších strukovín. 


Urad/Urid dal


Bežne sa používa na prípravu jedál ako: Dosa, Idli, Vada, Papadum, do chutney. Urad dal je veľmi výživný a odporúča sa pre diabetikov. Predáva sa buď čierny alebo biely/béžový (celý alebo polený). Čierny sa používa napr. na prípravu karí.


Urad/Urid dal


Urad dal je bohatý na železo (hlavný význam železa spočíva v jeho prítomnosti v hemoglobíne a vo funkcii zabezpečovať prenos kyslíka z pľúc do celého organizmu, najmä do mozgu, ktorého činnosť by sa bez kyslíka v krátkom čase zastavila). Na rozdiel od červeného mäsa a iných zdrojov železa, urad dal neobsahuje vysoké množstvo kalórií a tukov. Urad dal je populárny medzi vegetariánmi, pretože je bohatým zdrojom bielkovín, ktoré majú stavebnú, ochrannú, regulačnú a mnohé ďaľšie funkcie. Bielkoviny sú nevyhnutné pre budovanie svalov a celkový vývoj tela. Urad dal je tiež bohatý na vlákninu. A to hneď na dva druhy vlákniny - nerozpustnú a rozpustnú. Rozpustná vláknina zrýchľuje trávenie, zatiaľ čo nerozpustná vláknina pomáha v prevencii proti zápche. Ďalej je tiež obsahuje horčík a kyselinu listovú. Konzumácia nadmerného množstva Urad dalu však môže spôsobiť nadúvanie. 


Zdroj informácií: 
http://benefitof.net/benefits-of-urad-dal/

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára