pondelok 14. novembra 2016
pondelok 7. novembra 2016
utorok 11. októbra 2016
Zapekaná brokolica na smotane / Broccoli baked with fresh cream
ČO POTREBUJETE:
brokolica
sladká smotana (na varenie)
soľ
mleté čierne korenie
nadrobno nasekaný cesnak
syr
strúhanka
maslo
AKO POSTUPOVAŤ:
Na spodok pekáčika dáme smotanu, aby dobre pokryla dno.
Uložíme umytú, surovú na kúsky rozrobenú brokolicu, troška osolíme, poprášime mletým čiernym korením a posypeme cesnakom.
Ďalej posypeme nastrúhaným syrom (zmes mozarrella a parmezán, netreba to prehnať), potom strúhankou (nemusíme šetriť). Na vrch položíme plátky masla a pečieme na 180st asi 30min.
Podávame so zemiakovou kašou a uhorkovým šalátom alebo nakladanou cviklou, či uhorkami.
sobota 1. októbra 2016
pondelok 12. septembra 2016
streda 7. septembra 2016
utorok 30. augusta 2016
pondelok 29. augusta 2016
nedeľa 28. augusta 2016
utorok 23. augusta 2016
pondelok 15. augusta 2016
sobota 6. augusta 2016
Vyprážané banány / Fried veg bananas (plantains)
Toto jedlo ma naučila švagrina, manželova sestra. V určité dni sa u nich doma neje mäso, a tak keď majú chuť na niečo podobné vyprážaným rybám, aké sa u nich robievajú, pripravia tieto banány. Pôvodný recept je len o obaľovaní v krupici, ale ja som ho troška vylepšila a krupicu som zmiešala s mletými mandľami.
streda 27. júla 2016
nedeľa 24. júla 2016
streda 20. júla 2016
nedeľa 17. júla 2016
piatok 8. júla 2016
sobota 2. júla 2016
nedeľa 26. júna 2016
piatok 10. júna 2016
štvrtok 2. júna 2016
Obrázky z Mumbai (máj 2016) / Pictures from Mumbai (May 2016)
Tento rok som s prázdninami veľmi nerátala. Bola som pripravená na to, že zostaneme celé leto doma a nejako prežijeme to horko, ktoré nás čakalo. No nakoniec ma synovec nahovoril, nech predsa len prídeme do Mumbai, a tak sme zbalili kufor a šli. Nenavštívili sme žiadne nové miesta, boli to také odpočinkové dni, plné dobrého jedla, čerstvého manga, zeleninových trhov a pohody s mumbajskou rodinou.
Jeden deň sme boli obzrieť aj štvrť, kde bývajú celebrity, ale fotky bohužiaľ odtiaľ nemám, lebo to bola taká nečakaná zmena trasy a kameru som nechala doma. No ale ani nebolo veľmi čo fotiť. Veľké sklamanie. Čakala som veľké, o niečo kľudnejšie ulice, veľké pozemky a domy so záhradami a miesto toho, to boli malé, úzke uličky, plné áut, dom na dome, pri pobreží kopec ľudí a dav ľudí pred SRK domom (ktorého ja nemusím a nikdy nepochopím, prečo je v Indii považovaný za dobrého herca 🤷♀️), čo čakali, že im asi zakýva. Teda žiadne veľké dojmy nadšenia som si neodniesla.
Mumbai mám rada, ale vždy mi veľkomesto stačí na dva až tri týždne, potom sa teším domov, na ten náš konzervatívny juh 😃
Jeden deň sme boli obzrieť aj štvrť, kde bývajú celebrity, ale fotky bohužiaľ odtiaľ nemám, lebo to bola taká nečakaná zmena trasy a kameru som nechala doma. No ale ani nebolo veľmi čo fotiť. Veľké sklamanie. Čakala som veľké, o niečo kľudnejšie ulice, veľké pozemky a domy so záhradami a miesto toho, to boli malé, úzke uličky, plné áut, dom na dome, pri pobreží kopec ľudí a dav ľudí pred SRK domom (ktorého ja nemusím a nikdy nepochopím, prečo je v Indii považovaný za dobrého herca 🤷♀️), čo čakali, že im asi zakýva. Teda žiadne veľké dojmy nadšenia som si neodniesla.
Mumbai mám rada, ale vždy mi veľkomesto stačí na dva až tri týždne, potom sa teším domov, na ten náš konzervatívny juh 😃
![]() |
Pohľad na Chennai. |
sobota 7. mája 2016
nedeľa 1. mája 2016
štvrtok 28. apríla 2016
Aloo bhindi / Potatoes with ladies fingers
ČO POTREBUJETE:
1 väčší zemiak
olej
1/2 lyžičky rímskej rasce
1 zelená chilli paprička
2 väčšie cibule
1/2 lyžičky mletej kurkumy
1 lyžička mletého koriandru
1/3 lyžičky mletého chilli korenia
soľ podľa chuti
menšia hrsť koriandrovej vňate
AKO POSTUPOVAŤ:
Ak použijeme hlinený hrniec, vopred si ho musíme namočiť na pol hodiny vo vode tak, aby bol celý ponorený. Potom ho postupne zahrievame, začíname na miernom ohni a postupne zvyšujeme.
Okru umyjeme a poriadne vysušíme. Vysušenú nakrájame, končeky odkrojíme preč.
V hrnci zohrejeme olej, oheň zmiernime a pridáme chilli papričku, rímsku rascu, ktorú necháme rozvoňať. Potom pridáme nakrájanú cibuľu a restujeme ju domäkka.
Ďalej pridáme ošúpaný a nakrájaný zemiak a dve minúty restujeme. Pridáme soľ, kurkumu, koriander a chilli korenie a premiešame. Minútku restujeme.
Ďalej pridáme nakrájanú okru, premiešame a pod pokrievkou na miernom ohni dusíme domäkka, asi 8-12 minút. Nakoniec vmieŝlšame nasekanú koriandrovú vňať. Hlinený hrniec si udržuje teplo nejakú dobu aj po vypnutí ohňa, preto stačí dusiť 8 minút, potom vypneme oheň a necháme pod pokrievkou ešte stáť 5-10 minút.
Podávame s Chapati.
nedeľa 17. apríla 2016
piatok 15. apríla 2016
piatok 8. apríla 2016
utorok 5. apríla 2016
piatok 1. apríla 2016
štvrtok 24. marca 2016
Shilparamam - Urban hut v Tirupati
Vybavovat v Indii pas je doslova o hubu (kludne na nu mozete spadnut pri cakani). Proces je asi taky, ze najprv je najlepsie spytat sa agenta, co vsetko potrebujete priniest a zaregistrovat si online den a cas, inak vas tam nepustia. Potom idete na dane pasove oddelenie. Tam treba vystat prvu radu, co trvalo nieco cez hodinu. Skontroluju doklady, originaly aj kopie, ktore pred nimi podpisete a poslu vas za sklene bezpecnostne dvere do cakarne, ktora je preplnena, kde vsetci chlapi sedia a zeny s detmi stoja. Okna su zabednene a vy mate kazde 2 minuty pocit, ze ten dalsi nadych uz nedate. Ze chcete na 5 minut vybehnut von na cerstvy vzduch, aby ste tam sebou nesvihli o zem? No urcite, to sa nesmie. Zvozia vas ako male decko, co ste si to dovolili. Myslim, ze aj keby som tam rovno odpadla, aj za to by mi boli vynadali. Po asi 40 minutach cakania konecne pride vase poradove cislo a vy idete do sekcie A. Tam ziadatela odfotia, nahodia udaje do pocitaca a skontroluju este raz doklady. Poslu vas naspat do miestnosti bez kyslika. Dalsich 40 minut a pridete na rad do sekcie B. Tam skontroluju, ci v sekcii A neurobili v nahadzovani udajov chybu a mozno vam povedia nieco doslova sproste (Ako tej pani pred nami, ktorej sa opytala uradnicka, ci je sprosta, ked ma taky poniceny stary pas; ja by som skor povedala, casto pouzivany a ci je uz uplne sprosta, ked potrebovala agenta na to, aby vedela, co ma priniest. Tak do tej kategorie spadali asi vsetci pritomni...). Potom znova cakate dalsich 40 minut a poslu vas do sekcie C, kde panko skontroluje, ci sa v sekcii A a B nepomylili, povie vam ok, mozete ist. Vyzdvihnete si priepustku, ze mozete opustit budovu and that's how it's done! Pas vraj pride do tyzdna kurierom k nam domov. Takto to prebieha pri obnove, nie pri ziadani uplne noveho dokladu. (Teraz viem, ze najradsej vybavujem pas doma na Myjave! Zlate nase tety, slecny uradnicky. Tymto im ruky bozkavam.) Tak to len tak na okraj....
Este kym sme dorazili na pasove mali sme dve hodinky cas, a tak sme zasli do miestneho muzea, kde boli sochy, ktore zobrazovali zivot miestnych ludi na dedinach, remesla a bolo tam tiez niekolko soch indickych Bohov a svatych v modernom prevedeni. Nebolo toho vela, mozno tam byvaju nejake atrakcie vecer, pretoze tam bol tiez mensi amfiteater, kde pravdepodobne byva nejake ochotnicke divadlo a taktiez je sucastou arealu sobasna hala. Vstupne je 5 rupii na osobu, det pod 7 rokov zdarma. Tu je zopar obrazkov z miesta aj z cesty.
sobota 19. marca 2016
streda 16. marca 2016
Nankhatai (indické kekse) / Nankhatai (indian biscuits)
Ku koncu 16. storočia si pár holandských chlapíkov založilo pekáreň v Surate (štát Gujarat), aby uspokojili potreby miestneho holandského obyvateľstva. Keď Holanďania odchádzali z Indie, majitelia odovzdali pekáreň veľmi podnikavému zamestnancovi, pánovi Faramji Pestonji Dotivala (pán bol *Parsi a i dnes nájdete veľa Parsi pekární v Indii, ktoré sú veľmi populárne). Keďže chlieb bol vyrobený z kvasu "toddy palm" (neviem presne preložiť názov tejto palmy a plodu do slovenčiny) nenašiel si priazeň medzi miestnym obyvateľstvom. Aby zachránil svoju pekáreň, začal pán Dotivala predávať lacný starý chlieb a bábovky, ktoré sa vysušili. Táto sušená verzia sa stala tak populárnou, že pred predajom začal chlieb sušiť. Neskôr sa sušená verzia stala známou ako „Iránska sušienka“ alebo aj "rusk", ktorý si indovia milujú máčať do horúceho chai-u.
Pán Dotivala, podnikateľ a experimentátor, neskôr vytvoril "Farmasu Surti Batasa" (tiež známe ako Makhania) alebo maslové sušienky, ktoré sú stále veľmi obľúbené. Vychádzal z receptu na holandské maslové sušienky.
Vytvoril tiež dnes slávny Nankhatai ako interpretáciu miestnej sladkosti zo Suratu s názvom 'Dal' a pravdepodobne bol tiež inšpirovaný Iránskym alebo Afgánskym Khatai. Presný recept pána Dotivala nie je známy, ale lokálny / pouličný Nankhatai má drobivejšiu textúru než ten, ktorý si ľudia dnes upečú aj doma. Chutné Nankhatai si môžete kúpiť hocikde v celom Starom Dillí, hlavne na trhu v časti Paharganj.
A čo to vlastne je to Nankhatai? Nankhatai je tradičný indický keksík s chuťou a vôňou kardamónomu, ktorý milujú deti aj dospelí. Nájdete ho vo väčšine indických (Parsi) pekární a dokonale sa hodí k večernej šálke chai-u.
pondelok 14. marca 2016
Kiwi jablko pomaranč smoothie / Kiwi apple orange smoothie
ČO POTREBUJETE (na 1 pohár):
1 kiwi
1/2-1 jablko
šťava z 1 pomaranča
1 lyžička medu
AKO POSTUPOVAŤ:
Kiwi ošúpeme, nakrájame a dáme do mixéra. Jadrovník z jablka vyrežeme, jablko nakrájame neošúpane a dáme do mixéra. Odšťavíme pomaranč a šťavu pridáme do mixéra. Pridáme med a vymixujeme smoothie. Pred podávaním vychladíme.
piatok 11. marca 2016
Subzi z brokolicových hlúbov / Broccoli stems subzi
Ak nemáte chuť na nátierku, ktorú som minule odporúčala na spracovanie brokolicových hlúbov, môžete si urobiť subzi. A miesto chrúmania surových hlúbov máte normálny obed na stole 🍽
utorok 8. marca 2016
piatok 4. marca 2016
Jablkovo cviklové smoothie / Apple and beetroot smoothie
ČO POTREBUJETE:
1 celé jablko
(neošúpané, vybraný jadrovník)
kúsok cvikle
(surovej alebo uvarenej; jablka by malo byť viac ako cvikle - pre lepšiu chuť)
šťava z citróna
trocha medu
kúštik čerstvého zázvoru
voda podľa potreby
(alebo sódovka)
AKO POSTUPOVAŤ:
Dáme všetko do mixéra, vodu pridávame po troche a rozmixujeme na požadovanú konzistenciu hustejšieho nápoja. Najlepšie je vychladené.
streda 2. marca 2016
pondelok 29. februára 2016
Den vedy / Sportovy den / Vestigia (2016)
V nedelu bol den, ktoreho sme sa vsetci rodicia trocha bali. Bali preto, lebo v jeden den sa v skole konali tri programy a bali sme sa ako to deti zvladnu. No zvladli to vyborne a vsetky by si zasluzili pochvalu.
Den sa zacal prezentaciou vedeckych pokusov, tak ako aj po ine roky. Deti boli rozdelene tematicky do skupin a kazda predviedla svoj pokus, ktory nam opisali a vysvetlili o co ide. Zastavili sme sa pri niekolkych skupinkach, ale hlavne sme hladali tie nase :) Vede boli venovane dve hodiny.
Prihlásiť na odber:
Príspevky (Atom)